Depresyona iyi gelen kış besinleri

Havaların soğuması, güneşin yüzünü daha az göstermesi, bağışıklık sistemimizi ve ruh halimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Peki bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve ruh halimizi iyileştirmek için hangi besinleri tüketmeliyiz? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için depresyona iyi gelen kış besinlerini listeledik. İşte, ruh halinizi iyileştirecek 5 besin…

Ispanak

Kış aylarının en sağlıklı sebzelerinden olan ıspanak, tam bir serotonin kaynağı. İçerdiği folik asit ve magnezyum sayesinde ruh halimize olumlu katkı sağlar. Mutluluk hormonu salgısını artırarak depresyona iyi gelir.

Nar

Antioksidan deposu olan nar, içerdiği C vitamini sayesinde stresi azaltarak ruh halini iyileştirir. Aynı zamanda serbest radikaller ile mücadele ederek bağışıklığı kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Narı, kış aylarında, salatalarınıza ilave ederek kullanabilirsiniz.

TIKLA OKU: Nar suyunun faydaları

Semizotu

Omega 3 içeren semizotu, zihinsel yorgunluğu alarak ve depresif ruh halini ortadan kaldırır. Kış aylarında sık sık yoğurtla karıştırarak, salataların içerisine ilave ederek veya zeytinyağı ile pişirerek tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, içerdiği teobromin sayesinde ruh halimizi düzeltir ve dinç kalmamıza yardımcı olur. Ancak, kilo kontrolü için çikolatanın gerçek bitter olmasına ve günde 1-2 kareyi geçmemesine dikkat etmelisiniz.

TIKLA OKU: Bitter çikolatanın faydaları

Hindi eti

Hindi eti, triptofan ve protein kaynağı bir besindir. Zayıflamaya yardımcı olur. İçerdiği triptofan sayesinde, serotonin salınımını arttırarak depresyona riskini azaltır, ruh halini düzeltir.

Depresyona iyi gelen kış besinlerini öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Kışın tüketmeniz gereken besinler

Gribe iyi gelen süper meyveler

Bağışıklığı güçlendirmenin yolları

Yorum Yapın