Ben kilo aldığımda hemen basenlerim genişler. Şimdi, incecik basen ve bacaklarım var, bu yüzden denediğim basen eritme yöntemlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer, gerçekten düzenli bir şekilde uygulama yaparsanız, hayalinizdeki görüntüye kavuşabilirsiniz!

Basen eritmek için yoğurt kürü yaptım!

Benim canım yoğurt kürü tarifimi duymayan kaldı mı? Metabolizma hızlandırıyor, ödem söktürüyor, düzenli kullanımda yağ yakmaya yardımcı oluyor. Hem kilo verdiğim dönemde hem koruma dönemimde yoğurt kürümden çok fayda gördüm. Üstelik, herkesin alabileceği kadar uygun fiyatlı malzemelerle evde yapılıyor.

Tarifi ise gerçekten çok kolay: 4 yemek kaşığı yoğurda hepsinden birer çay kaşığı toz zencefil, toz zerdeçal ve toz tarçın ekleyip karıştırdım. Akşam yemeğinden iki saat sonra yedim. Uyuyana kadar 3-4 bardak su içtim. Yalnız, yoğurt kürünü haftada sadece iki kere yapmak gerekiyor. Maalesef, emziren anneler ve hamilelere uygun değildir.

Her gün bir şişe maden suyu içtim!

Öncelikle, soda ve maden suyu tamamen farklı içeceklerdir. Maden suyu sağlıklı olandır ve mineral açısından zengindir. Hem iştahımı dengelemek hem basen eritmemi desteklemek için ikindi vakti ara öğünü veya akşam yemeğimden sonra maden suyu içtim. Bazen, içerisine yarım limonun suyunu ekledim. Bu tarif, aynı zamanda vücudumuzdaki ödem ve tokisnlerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Eğer, kilo vermek veya basen eritmek istiyorsanız; her gün bir şişe maden suyu içmenizi tavsiye ederim.

Sık sık tuvalete gitsem bile su içtim!

Kilo vermek için hepimiz su içmemiz gerektiğini biliyoruz ancak sık sık tuvalete gitme ihtiyacı doğurduğu için bundan kaçınabiliyoruz. Çok büyük bir kayıp! Su içenlerin metabolizması yüzde otuz daha hızlı çalışıp daha çok kalori yakıyor. Ben mutlaka saat başı bir bardak su içtim. Eğer dışarıda işim varsa, akşam geldiğimde eksik kalan suyumu mutlaka tamamladım. Günde 15 bardak suyumu mutlaka içtim. Bunu neden mi yaptım? Bir amacım vardı: Basenlerimin genişliğinden çok mutsuzdum ve onları inceltmek istiyordum. Başardım!

Basen genişleten alışkanlıklarımı değiştirdim!

Hepimiz biliyoruz ki tatlı, hamurlu, yağlı yiyecekler ile şekerli, gazlı içecekler kilo almaya ve yağlanmaya sebep oluyor. Amacımız, basen eritmek ve kilo vermekse, işe ilk olarak kötü alışkanlıklarımızı değiştirmekle başlıyoruz. Ama merak etmeyin, duymaktan bıktığınız “ekmeği kes, şekeri kes” önerisinde bulunmayacağım. Bunun yerine, başarılı sonuç almanızı sağlayacak bir yöntemden bahsedeceğim.

Bir anda zararlı yiyecekleri kesmek insan yapısına uygun değildir. En iyisi, günden güne azaltmak ve farkında olarak yemektir. Örneğin, ben şöyle yaptım: Her gün patates kızartması yiyebilecek kadar çok severdim. Ancak, basenlerimi sevmiyordum! Kendime şöyle bir plan yaptım: Haftanın sadece bir iki günü, bir öğünde patates kızartması yeme hakkı tanıdım. Diğer günlerde ise temiz ve sağlıklı beslenmeme devam ettim. Siz de aynı şekilde, kilo aldıran yiyecekleri benim gibi günden güne azaltıp yağ yakabilir ve iyi beslenme alışkanlıkları kazanabilirsiniz.

Yağ yakmak için kardiyo sporları yaptım!

Beslenmemizden istediğimiz kadar keselim, kalori alımını istediğimiz kadar düşürelim; eğer spor yapmazsak basenlerimiz olduğu gibi kalır! O yüzden biz, yiyerek zayıflama yolunu yani spor yapma yöntemini kullanacağız. Aldığım eğitimler ve deneyimlerime göre söylüyorum ki: Vücuttaki fazla yağları yakmak için kardiyo sporları yapmamız gerekiyor.

Yüzmek, yürümek, ip atlamak, dans etmek, koşmak, bisiklet sürmek kardiyo sporlarına örnektir. Sizin yaşam şeklinize hangisi uygunsa, onu tercih edip düzenli bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

Kendimden örnek vereyim: Eğer hava güzelse, dışarıda bisiklet sürmeyi veya yürümeyi seviyorum. Eğer hava güzel değilse evde dans etmeyi, ip atlamayı veya yerimde koşmayı tercih ediyorum. Bisiklet sürmek basen genişletir diyenler var, onlara inanmayın! Ben bisiklet düzenli sürüyorum ve aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bacaklarım incecik ve basenlerim yok.

Basen eritmek için hareketler yaptım!

Bir yandan iyi beslenme ve kardiyo sporlarıyla vücudumuzdaki yağları yakarken, basen eritmek için hareketler yapmamız gerekiyor. Bu hareketleri istersek spor salonunda istersek evde yapabiliriz. Özellikle, bacak kaslarını çalıştıran hareketler sayesinde basen eritmek, iç bacakları inceltmek mümkün hale geliyor.

Eğer spor yapmaya yeni başlamışsak, günde 10 dakika basen eritme hareketleri yapmamız yeterli olacaktır. Günden güne gücümüz artacaktır ve vücudumuz da bu süreye alışacaktır. O yüzden ilerleyen günlerde 15-20 dakika egzersiz yapmamızda fayda var.

BURAYA TIKLAYIP BASEN ERİTME HAREKETLERİNİ GÖREBİLİRSİNİZ.