California Cevizi
California Cevizi

Demir Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Direnç düşüklüğü, saç dökülmesi, uyku düzensizliği, aşırı yorgunluğumun sebebi, demir eksikliğimmiş. Üstelik bir kere tedavi olup da kurtulabilmek mümkün değilmiş. En az 6 ay boyunca düzenli demir hapı kullanmalıymışım. Hani hep sağlığımızı kaybedince değerini anlıyor ve harekete geçiyoruz ya; bu kez erken davrandım. 6 ay yetecek sayıda demir hapı aldım.

Demir hapını kullanmaya başlamadan önce iştahımı açıp da kilo almama sebep olacağından korkuyordum. Bir de çay, kahve, yoğurt, süt gibi besinlerin; kandaki demiri tutarak idrarla birlikte dışarı attığını biliyordum. Ben ki günü 3-4 fincan kahve ile tamamlamazsam; kendime gelemiyorum. Bunun bir çözüm olmalıydı! Demir hapı ne zaman alınmalıydı? Buldum: gece uyumadan önce!

Uyumadan evvel dişlerimi fırçalayıp gargara yaptığımı hemen peşine de kocaman bir bardak su içtiğimde mutlu oluyorum ama bir ekleme daha yapıyorum: demir hapı içiyorum. Bu sayede hem iştahım açılmıyor hem de çay, kahve içmediğim için vücudum demir hapını değerlendirebiliyor. Yani ben demir hapımı, gece uyumadan önce içiyorum; böylece kilo almıyorum.

Peki, demir hapı kullanmaya başladıktan sonra neler oldu? İlk fark ettiğim cildim ve saçlarımdaki güçlenmeydi. Daha az dökülüyor, daha canlı görünüyor. İkincisi ise enerjimin yükselmesi… Demir hapı içmediğim zamanlarda oturduğum yerde bile yorulduğumu hissediyordum. Şimdi ise koca evi dip köşe temizleyip zinde kalabiliyorum. En hoşuma giden başka bir etkisi ise regl sancılarımı azaltması oldu. Psikolojik olmadığına eminim çünkü demir hapından böyle bir beklentim yoktu. Özellikle son iki aydır regl sancılarım ciddi oranda azaldı. Sanıyorum ki regl için gereken kanı ve kan değerlerini üretebiliyorum, bu sayede de ağrım olmuyor.

Arzu – Yüksek Topuklar

sarimsak

7 Yorum

  1. Bende yaklaşık 1 aydır demir hapı kullanıyorum saçımdaki dökülmelerde büyük azalmalar var gerçekten.Yemeklerden 1 saat sonra alınırsa kilo da yapmaz.

  2. [b]Merhaba Esra,

    Tabii ki eczaneden kafamıza göre almıyoruz. Önce bir hastaneye gidip kan değerlerimizi ölçtürüyoruz sonra da ihtiyaca göre demir bağlama testi yaptırıyoruz. Doktorumuz da gerek görürse; reçetemize demir hapı yazıyor. Öyle alıyoruz.[/b]

  3. merhaba ben 15 yaşında bir kızım, benim büyük oranda demir eksikliğim ve buna bağlı yoğun saç dökülmem vardı. 6 aydır demir hapı kullanıyorum ama saç dökülmem hala çok fazla. geçenlerde tekrar kan testi yaptım ve ferritin oranım hala cok düsüktu ve doktoruma danıstıgımda ise hapları kullanmama devam etmemi soyledi sadece. ama sonucta koskoca 6 ay gecmis! saclarım cok azaldı, bu durum beni cok korkutuyor. yakın zamanda baska bir doktora gideceğim. sizce haplardan fayda görmememin altında hangi sebepler yatabilir?

  4. Ben sürekli toprak beton falan yeme isteği duyyorum birkaç sene önce doktora gıtmıstım demır hapları vermıstı sanırım kullandım sonra bıraktım ama hala gecmedı kendımı kotu hıssedıyorum ama cozum de bulamıyorum lutfen yardım

  5. merhaba;
    nutriway marka demir hapı kullanmanı öneririm. Doğal yollardan elde edilmesinin yanında, demir değerleride son derece yeterli.

  6. Merhaba ben tiroit ilacı kullanıyorum aynı zamanda kan ilacı almak istemiyorum kan ilacımı gündüz ac karnıma alsam etkisi azalirmiki

Yorum Yapın

vestel