Denge

Dekorasyon aslında renk, form ve yerleşim dengelerinin bütünü. Kimi stilde dengesizlik ön plandayken, kiminde her şey belli bir düzende kurgulanıyor. Doluluk boşluk, büyük küçük, baskın ve pastel renkler dengesi ya da desen dengesi gibi.

Duvarda

Geniş yüzeylerde dengeyi sağlamak zor. Ancak modüler duvar sistemleri alternatifler üretiyor. Açık raflar, kapaklı modüller ve boy dolaplarıyla duvarda dengeli bir dağılım yaratabiliyorsunuz.

Farklı olmak için ne yapmalı?

Çağdaş dekorasyon stillerinde çok klasik bir koltuğu modern mobilyalarla kullanmak, vintage bir aynayı lake büfenin üzerine asmak gibi sıra dışı eklemeler yaparak dekorasyonu farklılaştırabilirsiniz. Bu da görsel anlamda ilginç bir dekorasyon dengesi oluşturur. Çiçekli döşemelerle düz duvarlar hem daha iyi durur, hem de dengeyi sağlar.

Dolu mu, boş mu?

Modern tarzda ”L” kanepe ve büyük orta sehpanın yanına tek bir koltuk kullanarak mekanda doluluktan çok boşluk hissi yaratılabilir. Klasik tarzda ise renk, desen dengesini doğru kurgulamak gerekiyor. Koyu ve parlak renklerin hakim olduğu salonda sade desenler dengeyi sağlayacaktır. Ayrıca çok klasik mobilyaların boyut dengesine de dikkat etmelisiniz.

Enerji

Evinizin enerjisini en çok renklerle sağlayabilirsiniz. Çünkü hayatımızı anlamlı kılan renkler dekorasyonda ruh halimizi yansıtır. Yeşil iştah, pastel mavi dinginlik, sarı motivasyon, pembe mutluluk verir. Hepsi bir aradaysa yükselen enerjinizi hiçbir şey durduramaz!

Evde desen kullanarak enerji enjekte ederken dokuları da işin içine katabilirsiniz. Bu yıl kalın el örgüsü yünlü aksesuarlar çok moda.

Peki ya desenler?

Renklerin yanı sıra desenlerle de evinizin enerjisini artırabilirsiniz. Çiçek neşe, doğa ve kuş huzur, çizgiler dinamizm katar.

Dekorasyon stiline uyun renk ve desen genellikle modern tarzda bir dekorasyonda daha fazla tercih edilir. Özellikle Pop stili vurgulu renk geçişleri, desen ve malzeme koordinasyonu gerektirir.

Renk veya deseni ille de evin her yerine uygulamak zorunda değilsiniz. Bazen tek bir mobilya ya da objeyle de evinize enerji katabilirsiniz.

İşin sırrı detaylarda

Topladığınız ya da satın aldığınız rengarenk taze çiçekleri yatmadan önce salon sehpanıza yerleştirin. Sabah kalktığınızda çiçek renkleri size enerji verecektir.

Yatak odanızda şeker pembe veya sevdiğiniz herhangi bir pembe tonunda birkaç aksesuar olsun. Pembeye bakmak her zaman mutluluk ve enerji verir.

Mutfakta veya banyoda mavi ve yeşile biraz sarı ekleyin. Güneşin rengi sarı, insan ruhunda dinamik bir etki bırakır.

Gül desenleri romantizmin yanı sıra kullanıldığı mekanlara huzurlu bir enerji katar. Geometrik desenlerse karmaşa yaratsa da çoğu zaman zihin canlandırıcı bir etkiye sahiptir.