İnsanı mutsuz eden en önemli kombinasyonlardan biri de, ışık düzeni ile eşyaların ve sizin yaşadığınız yerin ilişkisidir. Eğer flouresan ışık kullanıyorsanız, çok sevimsiz ve renk kalitesi insanı hastanede gibi hissettiren bir şey kullanıyorsunuz demektir. Oysa Güneşin renk sıcaklığı bize ne yapmamız gerektiğini işaret ediyor. Artık çağımız teknolojisi bize güzel ve cepleri yakmayan ürünler sunuyor. Işık gücü ve renk sıcaklığı sizin istediğiniz gibi, ancak cebinizi diğerlerine göre daha az boşaltan ışık kaynakları kullanabilirsiniz. Renk sıcaklığı 5600 Kelvin derecesi veya yakın derecelerde ışık kaynakları alın.

Tepeden aydınlatma yapmayın. Ve aydınlatma elemanının içindeki ampulü oturduğunuz yerden görülmeyecek şekilde ayarlayın.

Çok koyu renkleri bir arada bulundurmayın. Boğucu etki yaratırlar. Birbirine yakın tonları bir arada kullandı iseniz, bunların yanına bir adet çok sevdiğiniz ve uyumlu olacak renk seçin. Kırlentlerinizde, perdelerinizde, aksesuarlarınızda veya çalışma odanızın sandalyesi olarak bu rengi değerlendirin.

Renk kullanmaktan çekinmeyin. Ancak dengeyi de kaçırmayın. Abartmayın. Bir rengi ortaya çıkartmanın yolu, onu çok fazla ve tekrar tekrar ya da büyük bir alanda kullanmak değildir. Gerektiği kadar ve onu ortaya çıkaracak bir renk ile destekleyerek uygulayın.

Hem koltuk, hem halınızın desenli olmasından kaçının. Sadece birinin desenli olmasını sağlayın. Birbirinden farklı yüksekliklerde eşyalarınızı bir duvara dizmeyin. Hepsinin yerini onların değerini ortaya çıkaracak şekilde planlayın.

Dikkat çekmesini istediğiniz eşyalarınızı, tonsürton renkler arasında ekstra bir renk seçerek vurgulayın. Mesela kahverengi tonlar arasında kırmızı bir vazo kullanabilirsiniz. Her birinin diğerleri ile aynı çerçeve rengi olduğu sertifika ve diplomalarınızın arasında, en önemlisinin çerçevesinin kırmızı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkilerinizi dekorasyon uğruna iç bölgelere almayın. Onlar her zaman ışığa yakın olmak isterler. Girişinizin aydınlık olmasına gayret edin. Ve mümkünse, girişinizde bir karşılama koltuğu edinin.

Dekorasyonlarınızda hiçbir rengin aşırısına kaçmayın. Evinizi hiçbir zaman yer, koltuk, duvar mavi gibi bir seçim ile değerlendirmeyin.