Geçmişin modern çağda yeniden hayat buluşu olan retro, 1960’lı yılların günümüze aktarılmış halidir. Açık ceviz veya meşe mobilyalar, yuvarlak formlar ve geometrik stil!

Çağdaş stilinde eğimli ve konik ayaklı mobilyalar, daha çok yuvarlak ve oldukça geometrik formlara sahipler. Parlak krom, metal ve pleksi malzemeler daha çağdaş ve modern bir yorum katıyor.

Retro stilinin en dikkat çeken detayı çapraz bant veya ayaklardır. Özellikle masa ayağı, sandalye sırtı gibi bölümlerde uygulana bu detay, mobilyalarda 1950-60’lı yılların havasını barındırır.

Mutfakta renkli yemek takımları, çiçekli veya yaprak desenli fincanlar, stilinizi destekler.

Kum saati formunda renkli cam vazolar, yaprak ve çiçek desenli aksesuarlar, yeşil ve kırmızının mat tonları da bu stilin önemli detayları arasındadır.

Geometrik desenler, formlar ve renk kullanırken halı, döşemelik ve duvar kağıdı ya da seramik dokuları ile uyumlu olması önemlidir. Aksesuar seçiminde retro ruhunu yakalarken, çağdaş etkilerden uzaklaşmamaya dikkat etmelisiniz.

Sadelikten hoşlanmıyorsanız, stilin farklı desenlerini aynı mekanda kullanabilirsiniz. Ancak renklerin birbiri ile uyumunu sağlamaya özen gösterin. Çiçek ve puantiyeler birlikte kullanılabilir.

Dönemim aydınlatma formları da yuvarlak hatlı ve konik ayaklıdır. Bir okuma veya yatak başı lambasını bu formdan seçerek etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Aile büyüklerinden kalan bir konsol, tepsi veya sehpayı hala saklıyorsanız, yeni bir cila ve boya ile dekorasyonunuza katabilirsiniz.