temizlik-yapan-kadin

Evde en çabuk mutfak dağılır ve bir an önce düzenlemek için kolları sıvamazsanız, içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Ancak, hayatın her anında yanınızda olan ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizlere mutfak düzenleme ipuçları sunuyoruz. Hemen okuyun, uygulayın ve düzenli mutfakta kahve keyfi yapmanın tadını siz de çıkarın!

İşe başlamadan önce kendinize uygulayabileceğiniz gerçek bir iş planı çıkarın. Mutfak dolaplarından işe başlamak diğer alanları düzenlemek için zemin oluşturur. İlk adımı attıktan sonra çekmece içlerini, takımı bozulmuş ve artık kullanmadığınız tabakları, tezgâh üzerinde durup yer işgal eden elektrikli ev aletlerini düzenleyebilirsiniz.

[wp_ad_camp_2]

Bakliyat, şeker, çay gibi besinlerin bulunduğu mutfak dolabınıza düzen getirmek için tezgâhın üzerini tamamen boşaltın. Dolabın içinde ne varsa tezgâhın üzerine çıkarın. Tarihi geçmiş, güvelenmiş, bozulmuş gıdaları çöpe atın. Kalan sağlam yiyecekleri kullanım sıklığına göre sınıflandırın. Az kullandıklarınızı dolabın arka tarafına çok kullandıklarınızı ön tarafa yerleştirin. Böylece her aradığınızda kavanoz indirip kaldırmak zorunda kalmazsınız ve dolabınız hemen dağılmaz.

Sık kullandığınız yiyecekler için dolapta ayıracak yeriniz yoksa tezgah üzerinde yer açın. Kullanılmayan elektrikli ev aletlerini dolaba ya da duvara yaptıracağınız rafların üzerine istifleyin.Her bir yiyecek grubunu kategorilerine ayırın. Makarna, şeker, konserve, çay, kahve, nohut, pirinç gibi yiyecekleri birbiriyle uyumlu şekilde yerleştirin. Örneğin şekerin yanında kahve ya da çay kavanozunu, konservenin yanında pirinç kavanozunu yerleştirin.

yogurt-kuru-kadin

Çay, kahve gibi malzemeleri kapaklı cam kavanoz içinde saklayın. Böylece her aradığınızda içinde ne olduğu kolayca görebilir ve tazeliklerini koruyabilirsiniz.

Şık görünümlü cam kavanozları dolap içinde ve tezgah üzerinde oluşturabileceğiniz bir köşede kullanabilirsiniz. Eğer tezgahın bir köşesinde kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka sık kullandığınız yiyecekleri bu kavanozlarda saklayın. Her an elinizin altında bulunması mutfak dolabının dağılmasını önler ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

[quote_center]Çay, kahve gibi malzemeleri kapaklı cam kavanoz içinde saklayın.[/quote_center]

Makarnalarınızı yerden tasarruf etmek ve tazeliğini korumak için şeffaf vakumlu kutularda muhafaza edebilirsiniz. Kutuları üst üste yerleştirmek dolapta ekstra alan yaratır ve şeffaf olması aradığınızı kolayca bulmanızı sağlar.

Mutfak dolabınızın üzerine içindekiler başlıklı bir liste oluşturup asabilirsiniz. 1 kg pirinç, 2 paket makarna gibi. Her kullandığınız yiyeceğin listedeki ismini çizin. Böylece neye ihtiyacınız var kolayca takip edebilirsiniz.

Evet, mutfak düzenleme ipuçları bunlar; haydi şimdi işe koyulun!