corekotu-yaginin-faydalari

Çörek otu yağının faydaları

Tarihi Mısır Çarşısı’nda dolaşmayı çok severim; yepyeni baharatlar, bitkiler, kahveler görüp ihtiyacım olanları alıp kullanmaya başlarım. Son gittiğimde, bir dükkanda soğuk sıkım çörek otu yağının taze taze yapılışını izledim. Makineye üstten çörek otu tohumları koyuluyor, öğütülüyor ve aşağıdan çörek otu yağı çıkıyordu. Gerçekten çok şaşırdım ve çörek otu yağını almaya karar verdim.

Eve gelince hemen İngilizce kaynaklardan çörek otu yağının faydalarını araştırmaya başladım. Çörek otu yağı faydaları için birçok bilimsel deney ve araştırma yapılmış. Saç dökülmesinden kilo vermeye, akne tedavisinden diyabet hastalığına birçok noktada fayda sağlıyor. Bunları size detaylıca anlatmak istiyorum.

Gerçekten kilo vermeye yardım ediyor!

Çörek otu yağının faydaları hakkında harika bilimsel araştırmalar yapılıyor. “Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi”,  geçtiğimiz Haziran ayında, anti-obezite özelliklerine sahip bitkiler için literatürü sistematik olarak gözden geçiren bir çalışmayı yayınladı ve en etkili doğal ilaçları arasında çörek otu yağı olduğunu keşfetti.

Özellikle obezite tedavisinde kullanılan çörek otu yağı, insülin dengesini düzenliyor. Diyabet hastalığı ve insülin direncinin olumsuz etkilerinin azalmasına yardımcı oluyor. Besin alerjilerine karşı vücudu koruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Çörek otu yağı aşağıdaki faydalarıyla dolaylı yoldan kilo vermeye yardımcı oluyor.

  • Kötü kolesterolü düşürüyor.
  • Karaciğer yağlanmasını azaltıyor.
  • İştah kontrolünde fayda sağlıyor.
  • Kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor.
Diyabet ve insülin direncine iyi geliyor!

Çörek otu, İslami ülkelerde bilinen bir tohum olsa da, faydalarından haberdar değiliz. Bizim yerimize yabancı ülkeler araştırmalar yapıyor, bari kullanım faydalarını görelim! “Endocrinology and Metabolism” isimli dergide yayımlanan makalede çörek otu yağının insülin hormonunu salgılayan pankreas organı için faydalı olduğu vurgulanmıştır. Eğer diyabet başlangıcı varsa veya ileri seviye hastalığınız devam ediyorsa, çörek otu yağının doğal mucizesinden yararlanabilirsiniz. Tabii ki insülin direnci hastaları da için de uygun olacaktır.

corekotu-yaginin-faydalari-2

Gerçekten kansere karşı koruyor!

Çörek otu, kansere karşı koruyucu fitokimyasal maddeler içeriyor. Bilim insanları, yaptıkları testlerde tümör tedavisinde çörek otu yağının işe yaradığını ve tümör hücrelerinde %52’ye varan azalma olduğunu gördü. ALA yani Alfa-linolenik asit içeren çörek otu yağı, kanser hastalarının bitkisel tedavisi için öneriliyor. Ayrıca, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların vücudun diğer bölgelerine verdiği zararı azaltıyor ve toksinlerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Saç dökülmesini gerçekten önlüyor!

Yaptığım araştırmalarda şampuanına çörek otu yağı ilave edip kullanan veya çörek otu yağıyla bakım yapan insanlar, saç dökülmesinin durduğunu ve yeni saç foliküllerinin oluştuğunu dile getiriyor. Saç tellerini ve köklerini güçlendiriyor, yeni saç oluşumunu destekliyor ve saç dökülmesini önlüyor. Sizce de harika değil mi?

Karaciğer temizlemeye yardım ediyor!

Vücudumuzun en önemli organlarından biri karaciğerdir. Açlık, tokluk, depresyon, mutluluk gibi durumlarınızı belirleyen hormonlar karaciğerde işlenir. Toksinler, ödemler karaciğer sağlığına bağlıdır. Sağlıklı bir karaciğeriniz varsa cildiniz sağlıklıdır, kolay kilo verirsiniz, kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Üniversitelerde yapılan bilimsel testlerde, çörek otu yağının karaciğer yağlanmasına iyi geldiği, karaciğerin gördüğü hasarın azaldığı ve sağlığının güçlendiği görülmüştür. Özellikle, insülin direnci veya diyabet hastalığınız varsa, karaciğer sağlığınızı güçlendirmeniz gerekiyor ve çörek otu yağı size doğal çözüm sunuyor.

Çörek otu yağı aşağıdaki mükemmel özellikleriyle “süper besin” sıfatını sonuna kadar hak ediyor!

  1. Doğal anti bakteriyel: Mikropları temizliyor.
  2. Doğal anti inflamatuar: Ödem ve toksinleri temizliyor.
  3. Doğal anti oksidan: Kansere karşı koruma sağlıyor.
  4. Doğal anti septik: Mantar hastalıklarına iyi geliyor.
  5. Doğal anti histamik: Alerjilere iyi geliyor.
Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

İhtiyaca göre çörek otu yağı kullanmanın farklı şekilleri var ancak amacınız kilo vermekse şu şekilde deneyebilirsiniz:

1 tatlı kaşığı çörek otu yağını 1 su bardağı oda sıcaklığında suyla karıştırın. Sabah aç karna, kahvaltıdan önce yudum yudum ve oturarak için.

Çörek otu yağının faydaları hepimize şifa olsun!