colyak-karin-saglik

Çölyak hastalığı, sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla kendini belli ediyor. Bulantı, kusma, ishal, kabızlık gibi sorunlar, çölyak hastalarında sık sık görülüyor. Hastalığın nedenleri ve tedavi yöntemleri için Doç. Dr. Akgül Akpınarlı ile görüştük, merakla okuyacaksınız.

Ortalama 140 kişide bir görülen, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oluşan Çölyak hastalığına, özellikle kadınlarda rastlanıyor.

Çölyak hastalığı nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse, ince bağırsağın gluten adlı proteine karşı, ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyet durumudur.

Çölyak hastalığı neden olur?

Çölyak hastalığının, ince bağırsağın gluten adlı proteine karşı, ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyet durumudur. Çölyak hastalığında başlıca arpa, buğday ve çavdarda bulunan glüten denilen bir protein karşı bir aşırı tepki verme ve glüteni tolere edememe durumu vardır. Alınan gıdalar, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

reserve-ekmek

Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir?

Sindirim sistemi bulguları: bulantı, kusma karın ağrısı, karında şişlik, kronik ishal, kabızlık, aşırı gazlı olma, kakanın çok pis kokulu ve yağlı olması. Çocuklarda özellikle besinlerin yeterince emilememesi sonucu yetersiz beslenme bulguları olarak karşımıza çıkabilir ve bulgular: büyüme ve gelişme geriliği, büyümenin yavaş olması ve boy kısalığı, kilo kaybetme, huzursuzluk ve mood değişikliği, pubertenin gecikmesi, dişlerde kalıcı mine tabakasında lekeler şeklinde görülür.

Diğer sistem bulgularında ise kansızlık, demir, folik asit ve B12 eksikliği, eklem ve kemik ağrısı, depresyon ve anksiyete, ciltle kaşıntılı bazen içi su toplayan döküntüler, halsizlik, yorgunluk, ağız içinde tekrar eden yaralar, infertilite, tekrar eden düşükler, adet düzensizlikleri, sara nöbetleri, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve güçsüzlük, kemik erimesi, osteoporoz, baş ağrısı görülür.

Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir?

Çölyak hastalığında tanıda kan tetkiklerinin, ince bağırsak biyopsilerinin ve glütensiz beslenme yardımcı olmaktadır. Glutensiz besinler tüketmek, bol su içmek ve hastalığın farkında olarak yaşamak doğru adımlardır.