pizza-yiyen-kadin-diyet

Diyet listesine her zaman sadık kalamıyoruz; bazen misafirlikte poğaçalar bizi baştan çıkıyor, bazen işyerinde doğum günü pastası.. Peki, çok yediğimiz zamanlarda ertesi gün telafisini nasıl yapacağız? Merak etmeyin, bu konuda size yol gösterecek bir uzmanınız var! Diyetisyen Emre Uzun, “Çok yedim, ertesi gün ne yapmalıyım?” diyenlere tavsiyeler sunuyor.

Dayanamayıp yedim, ne yapmalıyım?

Tüm karşı koymalarınıza rağmen sonunda mağlup düştünüz ve küçük bir hamburgerin cezbedici ağına takıldınız. Aldığınız kalori miktarını merak ediyor musunuz? Tam 280 kalori. Peki ne olacak? Yedikleriniz için pişmanlık duygunuz geçtiyse bu durumdan kurtulmak için tam 1 saat 11 dakika bahçeyle uğraşabilirsiniz. Sevdiğiniz çiçekleri ekebilir, belki organik sebze ve meyve bile yetiştirebilirsiniz. Patates sevenlerdenseniz ve “sade kumpirde ne kadar kalori olacak?” diyorsanız 350 kalori almışsınız demektir. Fakat üzülmeyin. Aldığınız kaloriyi oturarak yakmak yerine 60 dakika yani 1 saat boyunca yüzerek hem kilolardan hem de vicdan azabınızdan kurtulabilirsiniz.

Diyette telafiyi nasıl yaparım?

Beyaz et özellikle diyet yaparken en çok tercih edilenlerden olsa da soslu tavuk için aynı şeyi söylemek çok mümkün olmuyor. Özellikle kızartılmış tavuk kanatlarının kalorisi 700’e kadar çıkabiliyor. Eğer öğününüzde soslu tavuk tükettiyseniz size kalan 3 saat 41 dakika boyunca yürümek olacaktır. Peki ya şarap keyfiyle yenilen pizza. Böyle bir dost muhabbetine siz de “hayır” diyemiyorsanız. Bir kadeh beyaz şaraptan 160 kalori, orta boy bir pizzadan ise yaklaşık 970 kalori alacaksınız demektir. Bu yediklerinizi ise 2 saat 49 dakika yüzerek ve 42 dakika bahçede uğraşabilirsiniz. Böylece bir nebze de olsa aldığınız kalorileri yakabilirsiniz.

detoks-odem-diyet

Kalori yakmak için ne yapabilirim?

Sadece spor yaparak kilo vermek isterseniz koşmak en iyi egzersizlerden biridir. Yediğiniz yiyeceğe göre koşunuzu planlayabilirsiniz.

Küçük boy bir patates kızartması yediğinizde 5.97 kilometre koşmanız gerekiyor.

Bir kutu kola içtiğinizde 1.87 kilometre, bir dürüm yediğinizde 11.99 kilometre

küçük boy bir hamburger yediğinizde 4.05 kilometre koşmalısınız.

Özellikle alkollü içecekler kalori miktarı yüksek olan içeceklerdir. Bunu da unutmamak gerekiyor. Bu yüzden bir şişe bira içtiğinizde 2.88 kilometre, çikolata yediğinizde ise 3.54 kilometre koşmalısınız. Masum içeceklerden biri olan kahveyi içtiğinde ise 0.42 kilometre koşmanız yeterli olacaktır.

emre-uzun-diyetisyen-1

Diyetisyen Emre Uzun Hakkında:

2009 yılında Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde lisans eğitimine başlayan Uzun, lisans eğitiminin 2.yılında Anadolu Üniversitesi Sağlık kurumları işletmeciliği eğitimine başladı. 2013 yılında üstün başarı ile mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi sağlıkbilimleri enstitüsinde Beslenme ve Diyetetik anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.