erkek-cocugu-ucak

Çocuk yetiştirmenin kuralları

Çocuk yetiştirmek, ailesi terbiyesi vermek büyük bir sorumluluktur. Uzman görüşlerinden yardım alıp daha iyi anne-baba olmayı öğrenmelisiniz. Çünkü aslında çocuk, ebevynlerinin yansımasıdır. Çocuk büyütürken etmeniz gereken 6 kuralı dikkate alırsanız, hem şimdi hem gelecekte psikolojik açıdan sağlıklı bir çocuk yetiştirirsiniz.

  • Yaramazlık yaptığında ilgilenmeyin

Çocuklar, yaramazlık yaptığı zaman anne-babasının dikkatini daha kolay çektiğini küçük yaşlarda kavrar. Çocuğunuza sadece yaramazlık yaptığında değil, iyi davranışlar sergilediğinde de ilgilenin, takdir edin. Bu sayede onunla iyi davrandığı zaman daha çok ilgilendiğiniz için yaramazlık yaparak ilgi çekme huyundan vazgeçecektir.

  • Aşırı tepki göstermeyin

Çocuğunuz sizin dikkatinizi çekmek için yaramazlık yaparsa ya da yasak olan bir şeyi yaparsa aşırı tepki göstermeyin. Olumsuz aşırı tepkiler, küçük bebeklerin ve çocukların istediği şeydir. Çocuğunuzun hep iyi hareketlerine ilgi gösterin. Kötülerine çok tepki vermek yerine sadece yaptığının yanlış olduğunu söyleyin.

  • Dengeli sevginizi verin

Ona yeteri kadar ilgi gösterdiğinizden her zaman emin olun. Çocuklar tüm dikkati üzerlerine çekmek için yasak olan şeyleri yapmaya bayılırlar. Bu nedenle ona sevginizi en başından yoğun olarak gösterin ki ekstra bir şeylere başvurmak zorunda kalmasın. Tabii bu sevgi, ona şımarlıklık hakkı verecek kadar çizgiyi aşmamalıdır.

kizcocugu-kopek

  • Suça uygun ceza verin

Cezaların suça uygun olmaması, çocuğunuzun yeniden yasak olan bir şeyi yapmasını sağlayabilir. Eğer çocuğunuz salonun duvarları boyadığı için televizyon seyretmesi yasaksa, bu yanlış bir ceza yöntemidir. Bunun yerine kalemleri elinden alın ve 2 gün resim yapmayı ona yasaklayın. Bu yöntem, onun her yanlış davranışının bir sonucu olduğuna ikna edecektir. Örneğin, kitabının sayfalarını yırttığında ona bir daha o hikayeyi okuyamayacağınızı söyleyin.

  • Çocuğunuzu rüşvete alıştırmayın

Ağlamasının durması için asla ona ödül vermeyin. Aksi takdirde bunu size koz olarak kullanıp devamlı ağlama krizlerine girecek ve istediğini elde edene kadar susmayacaktır. Çocuklar rüşvet almaya alıştıklarında bunu daima tekrar ederler. Bu yüzden, çocuğunuzun ağlamaya başladığında ona neler hissettiğini, neler düşündüğünü sorun. Eğer sizden bir şey talep ediyorsa, karşınızda bir yetişkin varmış gibi durumu anlatın ve sahneden çekilin. Bir zaman sonra ağlaması sona erecektir.

  • Kendi gelişiminize özen gösterin

Anne-baba kendi gelişimini sürdürür, mutlu ve huzurlu olmak için çaba gösterirse bu durum çocuğuna yansıyacaktır. Kendine ve topluma faydalı çocuklar yetiştirmek için öğrenmeye, yeni yerler görmeye, dünyaya keşfetmeye devam edin ve çocuğunuzla bunları paylaşın.
mutluluk-banner