Amerika Uyku Enstitüsü (American Sleep Medicine Foundation)’nün yaptığı bir araştırma, çıplak uyumanın daha verimli ve sağlıklı bir uyku sağladığını ön görüyor.

ciplak-uyumak

1. Çıplak uyumak kanın rahat hareket etmesini sağlıyor

Çıplak uyurken üzerinizde giysilerin olmaması sizi sıkan herhangi bir şey olmadığı anlamına geliyor. Yani bel bölgesinde lastikli bir eşofman veya pijama olmayacak vücudunuzdaki kan dolaşımı çok daha rahat olacak.

2. Sağlığınızı koruyor
Geceleri hormonlar daha düzgün çalışıyor. Kan dolaşımınız rahatlayacağı için açlık hissini de bastırmış oluyorsunuz. Metabolizmanız daha yavaş hareket ediyor. Vücut sıcaklığınız normal seviyede kalıyor.

3. Uykusuzluk çekenleri kolay uyutuyor
Yapılan araştırmaya göre vücut ısısının düşük olması uykuyu daha çok getiriyor. Bununla ilgili yapılan bir deneyde, deneklere giydirilen termal soğutucu kıyafetler deneklerin çok daha çabuk uykuya daldıklarını göstermiş. Bu sebeple uyku tutmadığında soyunmak uykuyu getirebilir.

4. Çıplak uyumak genital bölgenin rahat etmesini sağlıyor

Çıplak yatmak tüm gün kapalı kalan genital bölge ve koltuk altı gibi bölgelerin hava almasını sağlıyor. Kadınlarda, genital bölgelerde nemle oluşan mantar gibi enfeksiyonları engellemek adına çıplak uyumak işe yarar bir çözüm. Erkeklerde ise testislerin soğukta kalması sperm kalitesinin yükselmesinde önemli bir etken.

5. İyi uyku yaşlanmayı geciktiriyor

Verimli şekilde uyumak yaşlanmayı geciktiren etkenlerden melatonin hormonunun daha fazla salgılanmasına katkı sağlıyor. Çıplak uyumanın iyi bir uyku çekmeye neden olduğunu düşünürsek otomatik olarak bizi gençleştireceği sonucunu da çıkarabiliriz.

6. Cinsel hayatınız renkleniyor

Cinsel hayatınıza olan katkınızdan bahsetmeye gerek yok sanırım. Araştırmalar, çiftlerin cinsel hayatının renklenmesinde çıplak uyumanın daha etkili olduğunu dile getiriyor. Birbirleriyle daha sık ten temasında bulunan çiftler seks sırasında da daha fazla oksitosin hormonu salgılıyor. Bu hormon ise depresyondan iltihaplanmalara birçok zararlı durum için birebir çare.