Hem etrafımızda hem medyada sıkça gördüğümüz meme kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kadın hastalıkları bir gün bizim de başımıza gelebilir. O yüzden tedbir almalı ve sağlığımızı tehdit eden hastalıklara karşı hazırlıklı olmalıyız… 

 

Yüksek Topuklar Kadın Portalı olarak; kadın sağlığında risk faktörü görülen hastalıklar hakkında bilgilendirici bir çalışma hazırladık. Lütfen, birkaç dakikanızı ayırıp dikkatlice okuyun ve gerekiyorsa doktorunuzdan yardım alın.


Rahim Ağzı Kanseri
Cinsel hayatı aktif olan kadınların %50sini rahim ağzı kanseri tehdit ediyor. 18 yaşından büyük her kadının yılda en az 1 kere bu testi yaptırmalı. Rahim ağzı kanserinin en büyük belirtileri cinsel bölgede görülen siğiller ve kabarıklık. Eğer siz de bu belirtilere sahipseniz rutin kontrol vaktinizi beklemeden jinekologunuzu ziyaret ediniz.

 

 

Meme Kanseri
Ayda bir defa elle test yaparak mememizde fark etmediğimiz bir kitle olup olmadığını kontrol etmeliyiz. En büyük belirti memedeki sert kitleler yahut meme ucundan gelen akıntılar. Jinekologumuzu düzenli muayenelerimizde mutlaka meme kanseri hakkında da bilgi paylaşımında bulunmalıyız. 20-40 yaş arasında üç yılda bir defa, kırk yaşın üzerindeyse her yıl düzenli olarak meme kanseri testlerini yaptırmak gerekmekte. Ancak memenizde sizi şüphelendirecek belirtiler varsa jinekologunuza gitmek için rutin kontrol vaktinizi beklemeyin.

 

Kısırlık
Kadınların çoğu vücutlarının anne olmaya müsait olup olmadıklarını öğrenmek istiyorlar. AMH (Anti-Mullerian Hormon) testi işte bu sorunun cevabını öğrenmeye yarıyor. Doğurganlığımızda bir sorun olup olmadığını ne kadar erken öğrenirsek o kadar çabuk ve kolay önlem alıp müdahalede bulunabiliriz.

 

Rahim Kanseri

Kısırlık olması veya yumurtlama olmaması; menopozun geç başlaması veya uzun süreli östrojen tedavisi, vücutta aşırı yağlanma; çok fazla sigara içmek; rahim kanserine neden olabiliyor. Menopoza geldikten sonra geçmişinde kısırlık, aşırı şişmanlık, yumurtlayamama, anormal rahim kanaması veya östrojen tedavisi olan kadınların endo-metriyal biyopsi yaptırmaları gerekir.

Bağırsak Kanseri
Özellikle 50 yaş ve üzeri kadınlar ve birinci dereceden yakınlarında kolon kanseri veya polip olanlar bağırsak kanseri riski altındalar. Riskli kişiye kolon kanseri olan yakının, kansere yakalandığı yaşından 10 sene önceki yaşında kanser testlerinin yapılması gerekiyor.

 

 

Ezgi Yurdagül
Yüksek Topuklar – Editör
Soru ve önerileriniz için e-posta adresim: ezgi@yuksektopuklar.net

 

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/Q-_iYmdnfEA” frameborder=”0″ allowfullscreen]