Şunu hiçbir zaman unutmayın; her çiftin cinsel paylaşımı kendine özeldir. Başkalarında olanla, kendi cinsel yaşamınızı kıyaslamayın. Ayşe ile kocası, iki günde bir sevişiyorlar diye duymuş olsanız da; bu sizin gerçeğiniz olmayabilir. Siz kendi gerçekliğinizi objektif olarak değerlendirin.

 

Gerçekten sorun olan bir durum varsa, elbette bir uzmandan yardım almanız gerekecektir ancak duyduklarınızla yola çıkmak ancak size zarar verir.

 

Kulaktan dolma, gerçekliği olmayan düşüncelerle, evliliğinizi ve ilişkinizi kıyaslamayın. Hem erkek, hem kadın üzerinde küçüklükten itibaren öğretilmiş, duyulmuş bazı fikirler vardır. Ancak bunların hepsi doğru veya geçerli değildir.

 

Cinsel ilişki demek, cinsel birleşme demek değildir. Her cinsel ilişkide mutlaka seks yaşanması gerekmez. Çiftler, cinsel yakınlaşma ile duygusal anlamada birbirlerine karşı bağımlılık kazanırlar.

 

Duyduğunuz her şeye inanamayın. Araştırın, öğrenin. Cinsellik konusunda uyum, çiftler için önemlidir. Çiftin ilişkilerini uzun soluklu ayakta tutmayı başaran güçlerden biridir. Ancak cinsellik denildiğinde hemen aklınıza birleşme gelmesin.

 

Tutku dolu öpüşmeler, dokunmak da cinsel ilişkidir ve çiftin romantizmini ayakta tutmayı sağlar. Eşinizle iletişim kurun. Özellikle cinsel konular, konuşulmaması gereken ve ayıp şeyler olarak aklımıza yerleştirilmiştir.

 

Oysa eşinizin nelerden hoşlandığını, sizin neleri sevdiğinizi konuşmanız gerekir. Bu konuda açık ve iletişim içinde olun.

 

Aklınızda sorunları büyütmeden konuşmak, olayları çözebilmenin en iyi yoludur. Paylaşmadan içinize attığınız her problem, daha sonra kronikleşerek ilişkinizin her yanına yayılır.

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.