Ne yazık ki, pek çok cildin en temel sorunu gözeneklerdir. Gözenekler yaşa ve genetik yapıya göre değişir. Yaş ilerledikçe de büyür. Kurtulmanın yolu yok mu? Elbette var! ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın yollarını yazdık.

Derinlemesine cilt temizliği

Öncelikle cildin temizlenmeye ihtiyacı olduğunu asla unutmayın. Kir ve yağ gözeneklerin büyümesi için şans vermek demektir. Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin. Sabah ve akşam yüzünüzü temiz tutun. Cilt temizleme fırçası ve salistik asit içeren bir temizleme fırçası kullanın. Ayrıca çift temizleme ürünü kullanma akıllıca bir seçim olabilir. Önce su bazlı bir temizleme ürünü, ardından yağ bazlı bir temizleme ürünü kullanın.

Ölü hücreler

Ciltteki ölü hücreler pul pul dökülür. Bu görüntüden kurtulmak için cildinize haftada 2 kere peeling uygulayın.

TIKLA OKU: Zeytinyağı ve şeker ile peeling yapımı

Gözenek sıkılaştırıcı serumlar

Retinol, aloe vera, laktik asit, sodyum PCA niasinamid içeren serumlarla yaşlanmaya karşı savaş açın.

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler

Cilt gözenekleri içinde biriken kiri çözmek ve cildi sıkılaştırmak için yapılması gerekenlerden biri de maskedir. Maskeler cildi bir hamur gibi kaplayarak, cilt içindeki kire yapışır ve çekerler. Ayrıca sıkılaştırmaya yardımcı olurlar.

Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri için BURAYA TIKLAYIN!

Cilt için vitamin takviyesi

Kolajen arttırıcı takviyelerle cildinizi canlandırmak için mutlaka içinde kolajen bulunan ürünler deneyin. Ancak bilin ki, cilt sadece dışarıdan beslenmez. İçten doğru beslenmek ve yeterli ölçüde vitamin almak gerekir. Cildi içeriden beslemek için A, C, K ve E vitamini içeren besinler tüketin. Şekeri kesin ve protein yönünden zengin besinlere ağırlık verin.

Gözenekler için lazer tedavisi

Doğru uygulamalarda hücre yenilenmesine ve kolajen üretimine destek olan lazer tedavileri uygulayabilirsiniz.

Makyaj öncesi bakım

Cildinize mutlaka makyaj öncesi ürünler kullanmanız gerekir. Bu ürünler cildinizi makyajın zararlarından korumasının yanı sıra, pürüzsüz cilt görünümü oluşturacak ışığı dağıtma özelliğini sağlar. Makyaj bazı denilen bu makyaj öncesi ürünleri, günlük nemlendiricinizin üzerine uygulayabilirsiniz.

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın yollarını öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Siyah noktalar için ev yapımı çözümler

Yağlı ciltler için bakım önerileri

Cilde parlaklık veren maske tarifleri