Cilt tipine göre yapılan bakımlar her zaman daha etkilidir. Bu yüzden, cildinizi tanımalı, ona doğru bakım uygulamalısınız. Cilt; yağlı, karma, normal, kuru ve hassas olarak farklılık gösterir. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için hazırladığımız yazımızda cilt tiplerinin özelliklerini öğrenerek, cilt tipinizi tespit edebilirsiniz.

Yağlı cilt

Yağlı ciltler, kalın derili ve büyük gözeneklidir. Gözeneklerde biriken yağlar, bakterileri besleyerek sivilce oluşumuna yol açar. Yağlı bir ciltte burun, çene ve alın genellikle parlaktır. Bunun sebebi, hormonlar ve hormonlara bağlı fazla sebum üretimidir. Siz de siyah noktalar, geniş gözeneklerden ve sivilcelerden şikayetçiyseniz yağlı bir cilde sahipsiniz. Yağlı cilde sahip olmanın iyi yanı, diğer ciltlere göre daha geç kırışır, ancak kalın ve sert olduğundan daha çabuk sarkar.

Yağlı cilt için öneriler

 • Yağlı bir cildiniz varsa, az ama öz ürün kullanmalısınız.
 • Jel formunda bir temizleyici ve su bazlı yağsız bir nemlendirici sizin için uygundur.
 • Haftada birkaç gün peeling uygulayabilirsiniz.

Tekrar eden bir akne probleminiz varsa mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Karma cilt

Yanak bölgesinin kuru, diğer bölgelerin daha yağlı olduğu cilt tipidir. Özellikle, burun, alın ve çene yağlıdır. Karma cilt, ne kuru ne yağlı olduğundan bakımı zordur. Mevsimlerden çok etkilenir, bu yüzden mevsime göre kullanmanız gereken ürünler farklılık gösterebilir. Yazın, jel formunda ve su bazlı ürünler, kışın ise daha yoğun ürünler kullanmalısınız. Cildinizi kurutacak ya da yağlandıracak ürünlerden uzak durun.

Normal cilt

Normal cilt, en ideal ve en pürüzsüz cilt tipidir. Nem ve yağ oranı bakımından dengeli, gözenekleri kapalıdır. Sağlıklı ve gergin bir görünüme sahiptir. Jel temizleyiciler ve herhangi bir nemlendirici sizin için yeterli olacaktır. Fazla ürün kullanarak cildinizi yormamaya dikkat edin.

Kuru cilt

Kuru cildin en belirgin özelliği cansız ve mat olmasıdır. Yıkadıktan sonra gerilir, ince çizgiler daha belirgindir. Aşırı kuru olduğundan dış etkenlere bağlı kızarıklıklar meydana gelebilir. Özellikle kış aylarında kuru cilde ekstra özen göstermek gerekir. Kuru cildin iyi yanı kolay kolay sarkmaz, kötü yanı ise çabuk kırışır.

Kuru cilt için öneriler

 • Kuru bir cilde sahipseniz, ph’ı yüksek temizleyicilerden uzak durun. 
 • Nemlendirici tercihinizi hyaluronik asit içeren gliserinli ürünlerden yana yapabilirsiniz.

Aşırı kuruluğa bağlı dökülmeler ve kızarıklıklar meydana geliyorsa mutlaka bir dermatoloğa gitmenizi tavsiye ederiz.

Hassas cilt

Hassas ciltler, çok kolay kızarır ve tahriş olur, dış etkenlerden çok fazla etkilenir. Sıcak ve soğuğa çabuk tepki verir. Hassas ciltte damarlar yüzeye daha yakındır. Sizin de cildiniz farklı ürünler kullandığınızda kızarıp kaşınmaya başlıyorsa ve strese bağlı reaksiyon gösteriyorsa hassas bir cilde sahipsiniz demektir.

Hassas cilt bakımı nasıl yapılır?

 • Hassas ciltler için özel üretilmiş yumuşak dokulu ürünler kullanın.
 • Parfüm, renklendirici gibi kimyasallar içeren ürünlerden uzak durun.
 • Silikon içerikli nemlendiriciler, cildinizi koruma altına alır. Bu nedenle, tercihinizi silikonlu nemlendiricilerden yana yapabilirsiniz.
 • Kese, peeling gibi cildinizi tahriş edecek uygulamalardan kaçının.
 • Cildiniz için bir ürün almadan önce mutlaka deneyin.
 • Tonik kullanmayın.
 • Yoğun makyajla ve fazla ürünle cildinizi yormayın.

Cilt tiplerinin özelliklerini öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Kuru ciltler için nemlendirici önerileri

Yaşa göre cilt bakımı nasıl olmalı?

Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri