sasiran_kadin
Yapısı açısından herkesin cildi benzerlikler gösterir ancak her cilt kendine özeldir. Genel kategoriler cilt tipini üç bölüme ayırır. Siz cilt tipinizi biliyor musunuz?

Cilt tipleri normal veya karışık, yağlı cilt ve kuru cilt olarak ayrılır. Bu üç değişik durumun bir ciltte görünmesi çok ender rastlanan bir durumdur. Mevsimlere ve yaşa göre cildin özellikleri değişimler gösterebilir. Siz de cilt tipinizi belirlemek ve ona uygun bakım yapmak için, verdiğimiz detaylara göre cilt tipinizi belirleyebilirsiniz.

Normal ve karma cilt

Normal cilt düzgün ve yumuşaktır. Donuk bir parlaklığı vardır ve sağlıklı görünür. Karma ciltte ise, yanaklar kuru ve daha çok alın, burun ve çene bölgeleri yağlıdır. Ancak bu durum normal ciltte de görülebildiği için, normal cilt sınıfına girer.

Yağlı cilt

İri gözenekli ve sivilcelenmeye yatkındır. Yıkadıktan kısa bir süre sonra yine parlak bir görünüm kazanır. Sivilceli cilt, yağlı cildin kardeşi gibidir. Sivilceler, yağ yapımında bir aksaklığın belirtisidir.

Kuru cilt

Bazen sert ve pulludur. Göz ve ağız çevresinde genç yaşlarda kırışıklar oluşabilir. Kuru cildin bakımında sık sık hata yapılır. Temizledikten sonra gerilir ve yağlı kremleri çok hızla emer.

Eğer cildinizin hangi tip olduğuna karar veremiyorsanız, bir kozmetik uzmanına başvurun. Böylece yanlış ürün kullanmaktan kaçınmış olursunuz.

guzellikhatasi