Elma sirkesi yüz yıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Tabi bu bahsettiğimiz elma sirkesi şu an marketlerde satılan hazır sirkeler değil, evde doğal yöntemlerle yapılanlardır. Elma sirkesinin önemli bir şifa kaynağı olmasını sağlayan şey, içinde bulunan elma asitidir. Aynı zamanda elma sirkesi, içerisinde bol miktarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum içerir. Bu maddelerin özellikleri arasında kanı inceltme, ateş düşürme gibi faydaları bulunur. Bunun yanında cilt için de inanılmaz faydaları vardır. Yüksek topuklar olarak elma sirkesinin cilt için 5 muhteşem faydasını sizin için sıraladık.

 • Elma Sirkesi Cilt İçin Faydalıdır: Elma sirkesine bir çay kaşığı bal koyarak cildinize sürün ve 10-15 dakika bekletin. Bu uygulama, cilt sağlığınız iyi gelecektir. Ciltte bulunun gözenekleri temizler, ölü hücre ve yağlardan oluşan tabakayı yok eder.Evde cilt bakımı yöntemleri
 • İltihap ve Sedef Hastalığına İyi Gelir: Elma sirkesi, iltihap ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunun için bir miktar elma sirkesine pamuğu sürün ve sedef hastalığının olduğu bölgeye yedirin.
 • Elma Sirkesi Cilt Lekelerine Karşı Etkilidir: Elma sirkesi yaşlılıktan oluşan çillenme ve lekelere iyi gelmektedir. Bu tarz lekelerin tedavisinde etkili olan kükürtü bol miktarda barındırmaktadır. Bunun yanında yaşlılık sebebiyle oluşan kırışıklıkları ve çizgileri gidermeye yardımcı olur. Bunun için yatmadan önce yüzünüze doğrudan elma sirkesini uygulayabilirsiniz. Sabah da yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Cildiniz hassas ise biraz batma ve yanma hissedebilirsiniz. Bunun çözümü olarak elma sirkesini seyrelterek kullanabilirsiniz.
 • Elma Sirkesi Cilt Sağlığını Korur: Elma sirkesi genel anlamda cilt sağlığı için önemli bir şifadır. Sivilce veya benzeri sorunlarda etkisini gösterir. Ciltte bulunan aşırı yağ tabakasını emerek cildin PH seviyesini dengeler. Akne sorunları için doğrudan akne üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Saç Bakımında Elma Sirkesi: Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi koyarak tüketmeniz sağlıklı saç sahibi olmanızı sağlayacaktır. Uygulama sonrası saçlarınız gürleşerek parlaklığını geri kazanacaktır. Aynı zamanda saç köklerine iyi gelir ve saçların dökülmesini durdurabilir. Ayrıca bakteri ve mantar sorunlarını gidererek, kafa derisi sağlığı için de önem arz eder. Kaşıntılara sebep olan şeyleri ortadan kaldırır. Bir miktar suyla seyreltilmiş elma sirkesiyle saçlarınızı yıkayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu uygulamadan sonra sağlıklı saçlara kavuşur ve kafa derisinden meydana gelen, kaşıntıya neden olan enfeksiyonları da gidermiş olacaksınız.

Elma Sirkesinin Hazırlanışı

Daha önce de belirttiğimiz gibi hazır satılan elma sirkelerinin pek bir faydası yoktur. Elma sirkesini kendiniz hazırladığınız takdirde faydalarından maksimum seviyede yararlanabilirsiniz. Elma sirkesi yapmak için gerekli olan şeyler kabuklarıyla birlikte elma, duru ve taze su, biraz bal ve sirke anası.

 • Doğal ortamda yetişen elmaları dört parçaya bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Parçalara bölündüğünüz elmaları minimum 6 litrelik kavanoza koyun ve kavanozun 1/3’ünü su ile doldurun.
 • Sonrasında belli bir miktar sirke anası ve doğal / organik bal ekleyin (4-5 çorba kaşığı), petek balı da ekleyebilirsiniz. Burada en önemli nokta balın sahte ve şeker katılmış olmaması.
 • Sirkenin ağız kısmını hava alacak şekilde kapatıyoruz. Kapak yerine bir bez kullanabiliriz. Karanlık ve oda sıcaklığında bulunan bir ortamda 2 ay kadar bekletin.
 • Sirke hazır olmaya yaklaştığında etrafa keskin bir koku verir ve etrafında sinekler uçusmaya başlar. Bu noktadan sonra hazır olduğunu anlayabiliriz.
 • Bunların ardından hazırladığımız sirkeyi süzüyoruz ve posalardan arındırıyoruz. Elma posalarını çöpe attıktan sonra sirke kavanozunu temizlemeden tekrar süzdüğümüz sirkeyi içine koyuyoruz ve 4 kaşık bal daha ekleyip kapağını sıkıca kapatıp beklemeye bırakıyoruz. Yine oda sıcaklığında uzun bir süre bekletiyoruz. Sirkeyi ne kadar uzun süre bekletirsek o kadar iyi olur. Arada bir kontrol ederek kokunun keskinliğini ölçüyoruz. Koku keskinleştiğinde sirkenin olduğunu anlıyoruz.
 • En son basamakta elma sirkesinin üzerinde beyaz bir tabaka birikir. Bu beyaz tabakanın adı sirke anasıdır. Sirke anasını saklamamız gerekir, sebebi ise daha sonra tekrar sirke yapmak istediğimizde bunu kullanacak olmamızdır. Bu tariflerle hazırlanan elma sirkesini sağlıklı bir şekilde kullanabilir, her alanda sirkeden fayda sağlayabilirsiniz.