Genç ve ışıl ışıl bir cilt her kadının hayalidir. Cildi korumada besinlerin önemi çok büyüktür. Krem ve serumla bakım yapmanın yanı sıra beslenme, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazıdır. Özellikle cilt problemine göre besinler seçerek daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi okuyarak, cilt problemine göre beslenmenin sırlarını öğrenin.

Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa…

Nemini kaybeden ciltler, kurur ve pul pul dökülmeye başlar. Bu sorunlara engel olmak için, bol bol su içmek ve yeşil yapraklı çiğ sebzeler yemek gerekir. Aynı zamanda, meyve tüketimini artırarak kaybedilen suyu geri kazanabilirsiniz. Gün içinde ceviz, badem veya fındık tüketmek de cildin nem dengesini sağlar. Böylece, cilt hücreleriniz daha hızlı yenilenir. Sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Akneli bir cildiniz varsa…

Akne problemi yaşıyorsanız, karbonhidratı azaltmanız gerekebilir. Beyaz un ve sofra şekeri gibi glisemik indeksi yüksek besinler akne oluşumuna neden olur. Bu nedenle, glisemik indeksi yüksek besinler yerine, sağlıklı karbonhidratlar tercih etmelisiniz. Ayrıca, şeker tüketimi hem sağlığınız hem de cildiniz için zararlı olduğundan, hiç tüketmemeniz en doğrusudur.

Kırışıklık problemi yaşıyorsanız…

Güneşin zararlı ışınları, dış etkenler ve yaşın ilerlemesiyle meydana gelen kırışıklıklar için yaşlanma karşıtı kremler sadece dış tabakaya etki eder. Cildi içten beslemek ve onarmak için antioksidan besinlerin tüketimini artırmak gerekir. Yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve tam tahıllı ürünler, içerdikleri E vitamini sayesinde, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu besinler, cildi zararlı etkenlere karşı korur ve kırışıklık oluşumunu engeller.

Cilt lekeleriniz varsa…

Cildi, leke oluşumuna neden olan etkenlerden korumak için antioksidan alımını artırmak gerekir. C, E vitaminleri ve beta karoten içeren besinler sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Özellikle her gün düzenli olarak tüketilen C vitamini, leke oluşumuna engel olur.

Yağlı bir cilde sahipseniz…

Yağlı ciltlerde siyah nokta ve sivilce problemleri sık görülür. Genetik yapı ve sağlıksız beslenme yağlı bir cildin başlıca sebeplerindendir. Beslenme, yağlı cilt sorununu tamamen ortadan kaldırmaz ancak artmasına engel olur. Aşırı yağlı, şekerli besinlerden uzak durarak cildinizin yağını dengeleyebilir, akne ve siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz.

Cilt problemine göre beslenmenize dikkat ederek sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Cilt tipinize göre bakım rehberi

Kuru ciltler için 5 etkili maske tarifi

Yağlı ciltler için bakım önerileri