Evde kolayca hazırlayacağınız bakım kürleriyle cildinizin ışıl ışıl görünmesini sağlayabilirsiniz. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için cilt lekelerine doğal çözümleri araştırdık. Düzenli olarak uygulayacağınız doğal yöntemlerle lekelere veda edebilirsiniz.

Limon ve bal maskesi

Cilt lekeleri için en etkili malzemeler, limon ve bal. 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı su ve yarım limon suyunu karıştırın ve temiz cildinize masaj yaparak sürün. 5 dakika sonra yıkayın. Ardından 1 yemek kaşığı bal ile yarım limon suyunu karıştırın, cildinize sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.

Limon cildi güneşe karşı daha hassas yaptığı ve leke oluşumu kolaylaştırdığı için, maskeyi akşamları uygulamaya dikkat edin.

Zerdeçal maskesi

Zerdeçal, antibakteriyel bir baharat olduğu için sivilce ve akneleri kurutur, düzenli uyguladığında izleri ve lekeleri azaltır. 1 yemek kaşığı toz zerdeçal, Hindistan cevizi yağı, süt, limon suyu, bal veya yoğurdu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı temiz cilde hafifçe masaj yaparak sürün. 20-30 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla durulayın.

Elma sirkesi ile bakım

Bu kürü her gün yatmadan önce uyguladığınız takdirde, lekelerin renginde bir açılma olduğunu görebilirsiniz. Bir şişenin yarısına elma sirkesi, yarısına içme suyu ekleyin. Temiz cildinize pamuk yardımıyla masaj yaparak sürün. Karışıma birkaç damla taze limon suyu da sıkabilirsiniz. Toniği uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Sabah uyandığınızda yüzünüzü mutlaka yıkayın.

Yulaf unu ve pirinç suyu maskesi

Yulaf ve pirinç suyu cilt rengini açma özelliğine sahip. 1 avuç pirinci 1 su bardağı içme suyu içinde 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra süzün. Süzdüğünüz suya macun kıvamını alana kadar yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin. Temiz cildinize masaj yaparak yayın, 20-30 dakika bekledikten sonra durulayın.

Aloe vera jeli

Aloe vera jeli, cilt hücrelerini yenileyici özelliğe sahiptir. 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 ampul E vitamini, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı veya sütünü karıştırın. Karışımı temiz cildinize sürün, 20-30 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Cilt lekeleri için doğal yağlar

Sandal ağacı yağı, cildi besler, lekeleri hafifletir, kırışıklık görünümünü azaltır. Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı, cildi yumuşatır ve lekelerin açılmasında etkilidir. Bu yağları bir kasede eşit oranda karıştırın. Avuçlarınızda ısıtarak parmaklarınızla yüzünüze masaj yaparak yedirin. Hafif nemli bir bezle yüzünüzdeki yağı temizleyin. Bu yöntemi her gün temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt lekelerine doğal çözümleri öğrendiniz. Leke oluşumuna engel olmak için dışarı çıkarken güneş kremi kullanmayı ve bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Göz altı morlukları nasıl giderilir?

Limonla cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilde parlaklık veren maske tarifleri