Özellikle mevsim geçişlerinde cildinizin tepki olarak gösterdiği kuruluk, bazen kış boyunca devam ederek hastalıklara neden olabiliyor. Rüzgara maruz kalmak, klima ve kimyasal maddeler gibi cildin nem dengesini düzensiz hale getiren çevresel etkenler, atopik egzama, sedef gibi bazı cilt hastalıklarına neden olabiliyor. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak cilt kuruluğu nasıl giderilir araştırdık. Kış boyunca cildinizin nemli kalması için vereceğimiz ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır?

Cildinizin normalden daha kuru olduğunu renginden anlayabilirsiniz. Rengi donuk gri-beyaz bir cildin nem dengesi normalden çok daha düşük demektir. Ayrıca kuruluk fazlalaştıkça, ciltte gerilme hissi, pul pul dökülmeler ve pürüzlenmeler başlar.

Cilt kuruluğunu gidermenin yolları

Cilt kuruluğunu önlemek için cildinizi mümkün olduğunca nemlendirmelisiniz. Vazelin gibi yoğun nemlendiriciler, cildinizin nemini geri kazanmasına yardımcı olur.

Ayrıca banyo yaparken ve yüzünüzü yıkarken pH değeri yüksek olan sabunları tercih edin. Yağ bazlı sabunlar ve yüz yıkama jelleri, cildinizin kurumasını engeller.

Dışarı çıkarken mutlaka nemlendirici sürmeyi unutmayın. Özellikle makyajın altına uygulayacağınız yoğun nemlendiricili bir krem, gün boyu cildinizin kurumasını önler.

Cilt kuruluğunu önlemek için bol miktarda su içmek çok önemlidir. Ayrıca bitki çayları, meyve suları ve sebze tüketerek de cilt kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.

Banyo ve duştan sonra yüzünüzü ve vücudunuzu mutlaka nemlendirin. Bunun için badem, fındık ve kayısı yağını karıştırarak vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Cilt kuruluğu nasıl giderilir, öğrendiniz. Kuru ciltler hakkında aşağıdaki yazılarımızı okuyun:

Kuru ciltler için nemlendirici önerileri

Kuru ciltler için maske tarifleri

Cildi güzelleştiren doğal nemlendiriciler