Sivilcesiz, lekesiz ve sağlıkla parlayan bir cilde sahip olmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? “Yüksek Topuklar” editörleri olarak cilt güzelliğimiz için uyguladığımız teknikleri, siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Özel haberimizin sonunda cilt güzelliği için doğal maskeler tariflerini de bulacaksınız.

Bebek gibi bir cilt için ne yapılmalı?

Cilt temizliği sadece güzellik ve bakımın değil, hijyenik olmanın da temelidir. Sağlıklı, ışıltılı ve taze bir cilde sahip olmak için yüzü kirlerden, salgılardan ve makyajdan arındırmak vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmelidir.

Yüz derisi oldukça ince ve hassastır. Vücudunuza oranla çok daha çabuk bozulur ve yıpranır. İyi bir temizlik, yaşınız ve cilt tipiniz ne olursa olsun cilt güzelliğinizi korumak için ilk ve en önemli etaptır.

Cilt temizliğine önem verin!

Günlük makyaj temizliği, cildinizin ışıltısı ve tazeliği için vazgeçilmez bir etaptır. Kolayca ve kısa sürede yapılan bu işlem cilde sağlık, canlılık verdiği gibi, dış etkenlere karşı kendini korumasına da yardımcı olur. Sabah ve akşam temizlenmeyen bir cilt donuklaşacak, hassaslaşacak ve dıştan gelen etkilere karşı dayanıksız olacaktır. Günlük cilt temizliği cildin fizyolojik dengesini koruması açısından son derece önemlidir.

Mutlaka gece uyumadan önce ciltteki makyaj temizlenmelidir. Gece cilt temizlemenin önemi ise; cilt hücrelerinin tazeliyor olmasıdır. Makyaj kalıntıları, hava kirliliği gibi sebeplerle tıkanan cilt gözenekleri temizlenmezse akne, sivilce, siyah nokta, mat görünüm, kuruma gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle gece uyumadan önce cildinize uygun bir ürünle mutlaka temizlemelisiniz.

Sabah kalktığınızda cilt yüzeyinizde yağ tabakası olduğunu hissedebilirsiniz, genellikle karma ya da yağlı cilde sahipseniz alın, burun ve çene bölgelerinden yağdan kaynaklanan parlama görebilirsiniz. Gün boyunca nefes alan bir cilde sahip olmak istiyorsanız ve makyaj yapıyorsanız pürüzsüz ve kalıcı olması için güne başlarken cildinizi mutlaka su ile temizleyin.

Cildinizde kalan temizleyici kalıntılarını kaldırmak, nefes almasını sağlamak ve cilt gözeneklerini sıkıştırmak için tonik gibi ürünleri seçebilirsiniz. Tonikler; daha sıkı daha temiz bir cilde sahip olmanıza yardım eder.

Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin!

Cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka nemlendirmek gerekir. Cildinizin PH dengesini düzenlemek için günlük bakımınızda nemlendirici kreme yer vermelisiniz. Nemlendirmeyi sadece kremlerle değil içerden destekleyerek su ile yapabilirsiniz. Günde en az 1,5 litre su içerek hem vücut hem de cilt sağlığınızı yarar sağlayabilirsiniz.

Cildinizdeki mat ya da kuru görünümü ortadan kaldırmak için arındırmanız gerekmektedir. Haftada bir kez peeling ürünü ile cildinizdeki ölü derileri yok edip parlak ve canlı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Cilt güzelliği için doğal maskeler tarifleri:

Siyah noktalar için maske tarifleri

Cilde parlaklık veren maske tarifleri

Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri