Cildinizin her zaman bakımlı, güzel ve sağlıklı olması için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Yüksek Topuklar ekibi olarak cildin güzelliği için ne yapmalı sorusunu araştırdık ve sizler için hazırladık. Cilt güzelliği hakkında püf noktaları öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İlk adım: Cilt temizliği

Cilt problemlerinin %80’i cildin iyi temizlenmemesinden meydana geliyor. Sivilceler, siyah noktalar, soluk ve donuk bir cilt hep yeteri kadar temizlenememe sonucunda boy gösteriyor. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey cilt tipinizi belirlemek ve cildinize uygun temizleyici ürünler satın almak olacaktır. Cildinizde 1-2 ay içinde gözle görülür bir fark elde edemiyorsanız, temizleyiciniz cildinizi yeteri kadar iyi temizleyemiyor demektir.

Cildinizi sabah akşam yıkayın!

Cildinizi sabah sadece suyla, akşam ise cildinize uygun bir temizleyiciyle olmak üzere günde 2 kez yıkamalısınız. Ayrıca asla makyajla uyumamalısınız. Çünkü fondöten, pudra ve allık gibi toz ya da kremsi maddeler gözeneklerinizi kapatır, siyah nokta ve sivilce oluşumunu tetikler.

Güneş koruyucu krem kullanın!

Cilt lekelerinin %70’i güneşten yeteri kadar korunulmadığında meydana çıkar. Çok açık tene sahip olmasanız bile yaz/kış mutlaka güneş koruyucu kullanın. Bu sayede güneş lekelerini ve cildinizde oluşan renk eşitsizliklerini engelleyebilirsiniz.

Nemlendirmeyi ihmal etmeyin!

Cilt güzelliği için nemlendirme en önemli adımlardan biri. Cildinizin daha sağlıklı görünmesi ve çabuk yaşlanmaması için mutlaka nemlendirmelisiniz. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici satın alın ve sabah akşam olarak cildinize yedirerek uygulayın. Aynı zamanda cildinizin nem dengesini yükseltmek için günde 2.5 litre su içmeyi asla ihmal etmeyin.

Belirli aralıklarla peeling yapın!

Ölü derileri cildinizden arındırarak daha sağlıklı, parlak ve sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kez peeling yapmak aynı zamanda siyah noktaların da kaybolmasını ve yerine yenilerinin oluşmasını engelleyecektir.

Kaliteli ürünler kullanmaya özen gösterin!

Cilt problemlerinin bir kısmı yanlış makyaj malzemesi kullanımından kaynaklanabilir. Cildinize zararı olmayan, cildinizin nefes almasını engellemeyen, kolay temizlenen mineral makyaj ürünleri seçmeniz cildinizin her daim sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Her gün makyaj yapmayın!

Her gün fondötenli, pudralı, kapatıcılı makyaj yapmak cildinizi yorduğu gibi hava almasını da engeller. Eğer işiniz gereği devamlı makyajlı olmanız gerekiyorsa, göz makyajınıza ağırlık verin ve cildinizi mineral hafif bir pudra ile pembeleştirin. Hafif makyajlar cildin nefes almasını sağlar bunu unutmayın.

Sağlıklı beslenin!

Beslenmenize dikkat ederek cildinizin güzelliğini artırabilirsiniz. Bol bol meyve ve sebze tüketin. Bol bol su için. Akne oluşumunu engellemek için çok yağlı, çok şekerli gıdalar tüketmeyin ve taze meyve suyu içmeyi unutmayın. Böylece cildinizi içten beslemiş olursunuz ve birçok cilt problemini bloke edebilirsiniz.

Cilt güzelliği için dikkat etmeniz gerekenleri öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı da okuyun:

Yazın cilt bakımı nasıl olmalı?

Yüz için en iyi güneş kremleri

Cildi gençleştiren süper besinler