Kadınların ciltlerini daha güzel ve genç göstermek için yapmayacağı şey yoktur. Özellikle, makyaj çoğu kadının vazgeçilmezi. Ancak, bilmeden yaptığınız yanlışlar cildinize zarar verebilir, cildinizi olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak bu yanlışları sizler için derledik. Cilt bakımında yapılan 7 yanlışı görmek için hemen okumaya başlayın!

Cildi nemsiz bırakmak!

Özellikle yağlı ciltler nemlendirici sürmekten kaçınır. Ancak, nemlendiriciler cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken nokta, cilt tipine uygun nemlendiriciyi seçmektir. Gündüz için güneş koruyuculu, gece için de besleyici ürünler tercih edebilirsiniz.

Makyajı temizlemeden uyumak!

Eve geç gidilen ve yorgun hissedilen zamanlarda makyaj temizlemek büyük bir yük haline gelse de, sağlıklı bir cilt için atlanmaması gereken bir adımdır. Gün içinde makyajsız olsanız bile, eve döndüğünüzde mutlaka cildinizi temizlemelisiniz. Bu adım, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazıdır.

Peeling yapmamak

Peeling, hassas ve problemli ciltlerin çekindiği bir adımdır. Ancak, haftada bir veya iki kez cilt tipine uygun ürünlerle yapıldığı takdirde, cildi ölü derilerden arındırır ve aydınlık bir görünüm kazandırır. 

Güneş kremini kışın kullanmamak

Yazın yanınızdan ayırmadığınız güneş kreminizi, kış aylarında da mutlaka kullanmalısınız. Güneş ışınlarına her daim maruz kalan cildinizi güneş kremiyle korumazsanız, güneş lekeleri meydana gelir ve kırışıklıkların oluşumu hızlanır. Bu nedenle, yaz-kış demeden yüzünüze güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

Cilt tipine uygun ürün seçmemek

Cilt bakımında yapılan en büyük yanlışlardan biri, önerilen her ürünü koşarak satın almaktır. Bir başkasının kullandığı ürün, kendi cildinizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Kendi cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullandığınız taktirde, cildinizin dengesini bozabilir, yaşlanmayı hızlandırabilirsiniz.

Sağlıksız beslenmek

Yaşam tarzı ve doğru beslenme yaşlanmayı doğrudan etkiler. Güzel bir cilt için, vitamin, mineral, antioksidan ve protein içeren besinlerle cildinizi içeriden beslemelisiniz. Böylece, canlı, sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Az su içmek

Suyun vücut ve cilt için önemini artık herkes biliyor. Cildi dışarıdan nemlendirmek kadar, bol su içerek desteklemek de son derece önemlidir. Bu nedenle, gün içinde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

Cilt bakımında yapılan yanlışları öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Yorgun ciltler için pratik güzellik tüyoları

Sağlıklı bir cilt için yemeniz gereken besinler

Uyku öncesi cilt bakımı nasıl olmalı?