Cilt bakım ürünleri doğru seçilmediğinde ve doğru kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Cilt tipine göre seçilmesi gereken bu ürünler, bilinçsiz kullanımda cildinize zarar verir. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere, cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz.

Peeling yapmadan önce…

Peeling, cildin kontrollü bir şekilde soyulmasını ve ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Kozmetik marketlerde satılan krem peelinglerin içeriğindeki etken maddeler ve ölçüleri çok önemlidir. Doğru ürünü seçmediğiniz takdirde, cildinizde yanıklar, renk değişimine ya da kalıcı yara izi oluşabilir. Peeling uygulaması genellikle kış aylarında yapılmalıdır. Çünkü, bu uygulamanın güneşle etkileşimi yüksektir ve bilinçsiz kullanımda cilde zarar verebilir. doğurabilmektedir. Bu nedenle, özellikle hassas ciltler peeling için seçeceği ürünü bir dermatoloğa danışmalıdır.

Parfüm içeren ürünler…

Cilt bakım ürünlerinin bazılarında, koku vermesi için kullanılan çeşitli etken maddeler mevcuttur. Bu maddeler cildi olumsuz yönde etkiler. Hatta bazen cilde kalıcı zararlar verebilmektedir. Parfüm içeren ürünler, başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere cilt yanığı bile yol açabilir.

Cilt tipinize uygun ürünler seçin

Cildinize yapacağınız bakımlar için öncelikle cilt tipinize doğru karar vermelisiniz. Çünkü, her cilt tipinin ihtiyaç duyduğu şey farklıdır. Örneğin, yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltlere hafif yağlı kremler tercih edilmelidir. Aynı zamanda, bu kremler mevsime, gece ve gündüze yani zaman dilimine uygun seçilmelidir.

 

Kaliteli ürünler tercih edin

Cilt bakımında taklit ürünlerden kesinlikle uzak durun. Bu ürünler, sağlıksız koşullarda üretilmiş, içeriğinde zararlı etken maddeleri barındırıyor olabilir. Cilt yanığı, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, kozmetik ürünlerinizi güvenilir yerlerden almaya özen gösterin.

Doğru cilt bakımı için öneriler

  • Cilt bakım ürünü satın alırken dermatolojik testlerden geçmiş ürünleri tercih edin.
  • Cilt tipinize göre ürünler kullanın. Yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltler için de hafif yağlı ürünler tercih edilmelidir.
  • Hassas cilde sahipseniz, peeling yapmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışın.
  • Çabuk kızarma, leke gibi cildin verdiği tepkileri gözardı etmeyin.
  • Evde cilt bakımı sonrası cildinizde kızarıklık, yanma, kaşınma gibi belirtiler görürseniz vakit kaybetmeden bir dermatoloğa başvurun.
  • Problemli bir cildiniz varsa, dermatoloğun tavsiye ettiği ürünleri kullanın.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Kuru ciltler için nemlendirici önerileri

Cilt tipinize göre bakım rehberi

Güneş lekelerinden kurtulmanın doğal yolları