Sağlıklı ve güzel bir cilt için vitamin alımı çok önemlidir. C vitamini başta olmak üzere vitaminler, cilt sağlığını korur ve iyileştirir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için C vitamininin cilde faydalarını derledik. Özel haberimizi hemen okumaya başlayın.

Hava kirliliği, sağlıksız beslenme, stres gibi faktörler cildi olumsuz etkiler. Cilt, serbest radikallere karşı savunmaz kalır. Bu zararlar engel olmak için, antioksidan bakımından zengin ürünler ve besinler tercih etmelisiniz. C vitamini, cildin daha esnek ve genç olmasını sağlar. Cilt yapısındaki dengeyi sağlar. Güzel bir cilt için olmazsa olmazdır.

Güçlü bir antioksidandır!

Oksijen, vücudumuzda serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Serbest radikaller, hücrelerin hızla ölmesine ve zararlı hücrelerin çoğalmasına yol açar. Antioksidan bakımından çok zengin olan C vitamini, bu serbest radikallerin hasar vermesini önler ve meydana gelen hasarları onarır. Cildi, ultraviyole ışınlarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir. Bu sayede, cilt tonu kusursuz ve eşit görünür.

Kolajen üretimini destekler!

Aslında bir protein olan kolajen, kemikler, tendonlar ve bağların güçlenmesi için çok faydalıdır. Dokuların iyileşmesini ve yenilenmesini sağlar. Kolajen üretimi az olduğunda ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. C vitamini de kolajen üretimini destekler. Bu nedenle, genç ve sağlıklı bir cilt için çok önemlidir.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır!

C vitamini, metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar, yaralanan dokuyu eski haline getirir. Yaralarınız çok geç iyileşiyorsa, C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, sağlıklı bir metabolizma için vitamin bakımından zengin besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

E vitamini üretimine yardımcıdır!

E vitamini, antioksidan etkiye sahip bir vitamindir ve cilt için çok faydalıdır. C vitamini, E vitaminin üretilmesinde önemli rol oynar. Cildi, güneşin zararlı ışınlarından korur ve meydana gelen hasarları onarır. Kırışıklık oluşumunu önler.

Kan damar sağlığı için önemlidir!

Kan damarlarının oluşumunda kolajenin önemi büyüktür. Yani sağlıklı bir damar sistemi için C vitamini gereklidir. Cildin altında bulunan damarlar, oksijen ve besinlerin kan ile taşınmasını sağlar. Cilt yeterli oksijen alamadığında kurur ve matlaşır. Bu da kırışıklıklara neden olur.

Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Cilt tipinize göre bakım rehberi

Kırışıklık için doğal maske tarifleri

Göz çevresi için doğal bakım yöntemleri