California Cevizi
California Cevizi

C vitamini cildi güzelleştiriyor!

Sağlıklı ve güzel bir cilt için vitamin alımı çok önemlidir. C vitamini başta olmak üzere vitaminler, cilt sağlığını korur ve iyileştirir.  Peki, cilt bakımında C vitaminin önemi nedir? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için C vitamininin cilde faydalarını derledik. Özel haberimizi hemen okumaya başlayın.

C vitaminin cilde faydaları nelerdir?

Hava kirliliği, sağlıksız beslenme, stres gibi faktörler cildi olumsuz etkiler. Cilt, serbest radikallere karşı savunmaz kalır. Bu zararlar engel olmak için, antioksidan bakımından zengin ürünler ve besinler tercih etmelisiniz. C vitamini, cildin daha esnek ve genç olmasını sağlar. Cilt yapısındaki dengeyi sağlar. Güzel bir cilt için olmazsa olmazdır.  İşte, cilt bakımında C vitaminin önemi…

C vitamini güçlü bir antioksidandır!

Oksijen, vücudumuzda serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Serbest radikaller, hücrelerin hızla ölmesine ve zararlı hücrelerin çoğalmasına yol açar. Antioksidan bakımından çok zengin olan C vitamini, bu serbest radikallerin hasar vermesini önler ve meydana gelen hasarları onarır. Cildi, ultraviyole ışınlarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir. C vitamini sayesinde, cilt tonu kusursuz ve eşit görünür.

C vitamini kolajen üretimini destekler!

Aslında bir protein olan kolajen, kemikler, tendonlar ve bağların güçlenmesi için çok faydalıdır. Dokuların iyileşmesini ve yenilenmesini sağlar. Kolajen üretimi az olduğunda ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. C vitamini de kolajen üretimini destekler. Bu nedenle, genç ve sağlıklı bir cilt için C vitamini çok önemlidir.

 

C vitamini yaraların iyileşmesini hızlandırır!

C vitamini, metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar, yaralanan dokuyu eski haline getirir. Yaralarınız çok geç iyileşiyorsa, C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, sağlıklı bir metabolizma için bol bol C vitamini almalısınız.

C vitamini E vitamini üretimine yardımcıdır!

E vitamini, C vitamini gibi antioksidan etkiye sahip bir vitamindir ve cilt için çok faydalıdır. C vitamini, E vitaminin üretilmesinde önemli rol oynar. Cildi, güneşin zararlı ışınlarından korur ve meydana gelen hasarları onarır. Kırışıklık oluşumunu önler.

C vitamini kan damar sağlığı için önemlidir!

Kan damarlarının oluşumunda kolajenin önemi büyüktür. Yani sağlıklı bir damar sistemi için C vitamini gereklidir. Cildin altında bulunan damarlar, oksijen ve besinlerin kan ile taşınmasını sağlar. Cilt yeterli oksijen alamadığında kurur ve matlaşır.  Bu da kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle, C vitamini sağlıklı bir cildin olmazsa olmazıdır.

Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Cilt tipinize göre bakım rehberi

C vitamini içeren besinler

Güzel bir cilt için kurtulmanız gereken alışkanlıklar

Yorum Yapın

vestel