Cildinizi güzelleştirmek için ne yapıyorsunuz? Günlük hayatınızda kolayca uygulayacağınız cilt bakım yöntemlerini ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için yazdık. Yoğun tempoda cildinize biraz vakit ayırarak parlak, problemsiz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Yüz jimnastiği

Cilt bakımı için yüzünüzü yıkadıktan sonra 2 dakika süren bir yüz jimnastiği yapın. Gülün, kızın, ağzınızı açın ve kaşlarınızı kaldırıp indirin. Her gün düzenli yaptığınız bu jimnastik, yüzünüzdeki kan akışını hızlandırarak problemlerin daha çabuk iyileşmesine ve daha sağlıklı bir cilt görünüme neden olur.

Uyku düzeni

Cildinizin parlak ve sağlıklı olması için düzenli olarak uyumalısınız. Günde 8 saat 00:00 ve 04:00 arası mutlaka uykuda olmaya özen gösterin. Çünkü bu saatlerde cildinizdeki hücre üretimi iki katına çıkar ve bir sonraki günde daha parlak bir ciltle başlamanızı sağlar.

Yastık ve saçlar

Gece yüzünüze dolanan saçlarınız cildinizdeki gözenekleri tıkayarak yüzünüzün hava almasını engeller. Bu yüzden saçlarınızı gece örerek uyuyun. Bu sayede sabah uyandığınızda saçlarınız dalga dalga, yüzünüz ise pırıl pırıl olacak. Öte yandan iki yastıkla uyumaya özen gösterin. Bu sayede cilt asitlerinin ve sıvıların gözeneklerinizi tıkamasını önlemiş olursunuz ve sivilce ve siyah nokta sorununu ortadan kaldırırsınız.

Temizleme

Sivilce, ölü deri, siyah nokta ve lekelenme gibi problemler cildinizi iyi temizleyemediğiniz için meydana gelir. Bu yüzden kesinlikle makyajla uyumayın. Her zaman cildinizi temizleyin. Cildinizi kirden ve yağdan arındırmak için mutlaka makyajsızken gündüz ve gece olmak üzere cildinize uygun bir temizleme ürünüyle arındırma yapın.

Kurulama ve nemlendirme

Cildi doğru bir şekilde kurulamak ve nemlendirmek çok önemli. Cildinizi güzelce yıkandıktan sonra havlu yerine peçeteyle ıslaklığı alın ve nemli cilde nemlendiricinizi sürün. Bu cildiniz için en doğru yöntemdir. Günlük cilt bakımı için bu adımı atlamamaya dikkat edin.

Diğer etkenler

Sigara, alkol, uykusuzluk, üzüntü, hava şartları cildinizi kötü etkiler. Güneşten korunmak için mutlaka güneş koruyucusu kullanın. Bu, lekeleri önler ve cildinizin erken yaşlanmasına karşı savaş açar. Öte yandan bol bol gülümsemeyi ihmal etmeyin. Pozitif olduğunuz her an cildinizin yenilenme kat sayısı artar. Sigara ve alkol ise cildinizin çabuk yaşlanmasına, nefessiz kalmasına ve sivilce, siyah nokta gibi problemlere neden olur. Bu iki kötü faktörü hayatınızdan temelli uzaklaştırın. Bunlar dışında;

  • Bol su içerek, cildinizi içeriden nemlendirin.
  • Özellikle soğuk havalarda cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.
  • Kış aylarında da güneş koruyucu kullanın.
  • Cildinizi antiseptik ve doğal ürünlerle temizleyin.
  • Sağlıklı beslenin. Sebze, meyve gibi vitamin yönünden zengin besinler tüketin.
  • Düzenli olarak spor ve egzersiz yapın.

Cilt bakım yöntemlerini öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı da okuyun:

Cilt tipi nasıl tespit edilir?

Siyah noktalar için maske tarifleri

Cilt kuruluğu nasıl giderilir?