Cilt bakımı için düzenli olarak kullandığınız ürünleri, doğru uyguladığınıza emin misiniz? Para ve zaman harcayarak gerçekleştirdiğiniz cilt bakım rutinlerinden en etkili sonuçları almanız için sizlere ipuçları sunuyoruz. Temizleyici, tonik, serum ve nemlendirici gibi ürünlerin nasıl uygulandığını öğrenmek için, cilt bakım ürünlerinin kullanımıyla ilgili haberimizi hemen okumaya başlayın!

Yüz temizleyiciler

Cildinizi temizlemek için, köpük veya jel yapıda ürünler kullanıyorsanız, ürünü parmak uçlarınızla cildinize iyice yaymalısınız. Daima dairesel hareketlerle, yüzünüze masaj yaparak uygulayın, ardından iyice durulayın. Temizleme losyonu kullanıyorsanız, kuru cilde uygulamak daha doğru olacaktır. Cildinizi duruladıktan sonra tek kullanımlık, yumuşak bir havlu kağıtla yüzünüzü silin. Yatmadan önce cildi temizlemek, cilt sağlığı için çok önemlidir. Böylece, sadece makyajı temizlemekle kalmıyor, nemlendirici ya da serum için temiz bir zemin hazırlıyorsunuz. Ayrıca, tüm gün yüzünüzde biriken yağ ve kirden kurtuluyorsunuz.

Tonikler

Toniği cilde spreyle uygulamak yerine, pamuk yardımıyla uygulamalısınız. Böylece, cildi kalıntılardan daha iyi arındırabilir, kaybedilen nemi geri kazandırabilirsiniz. Tonik seçiminde, alkol içermeyen ürünleri tercih edin. Pamuk yardımıyla tonik uygularken, yumuşak hareketlerle, cildi yormamaya özen gösterin.

Serumlar

Düzenli uygulanan serumlar, gözenekleri arındırmaktan kırışıklıkları yok etmeye kadar birçok konuda etkiye sahiptir. Yüzünüzü temizledikten sonra, üründen elinize bezelye tanesi kadar alın ve tüm yüze hatta boyun bölgesine masaj yaparak uygulayın. Bu uygulamayı, gün içinde makyaja başlamadan önce de yapabilirsiniz. Serumlar, gece ve gündüz serumları olmak üzere ikiye ayrılır. Serum alırken ve uygularken bu detaya da dikkat etmek gerekir.

Nemlendiriciler

Nemlendirici, en önemli cilt bakım rutinlerinden biridir. Nemlendirici uygularken yalnızca yüzünüze değil, boynunuza da uygulamalısınız. Üründen elinize yeterli miktarda aldıktan sonra, cildinize eşit miktarda dağıtın. Kuru bir cildiniz varsa, cildinizi daha iyi nemlendirmek için kat kat nemlendirici sürmek isteyebilirsiniz. Bu, gözenekleri tıkar ve cildinizin nefes almasına engel olur. İnce tabakalar halinde, ara ara nemlendirmek cildiniz için daha iyi olacaktır.

Göz altı kremleri

Göz kremi uygularken, ürünün geleceği bölgeye dikkat etmek gerekir. Göz çevresi, son derece hassas bir bölgedir. Göz kremini, daima göz çukuruna, dıştan içe doğru, yumuşak hareketlerle ve parmak uçlarınız yardımıyla uygulamalısınız. Kirpiklere yakın sürmemeye dikkat edin. Bu, kremin gözünüze girmesine ve gözde kızarma neden olur. Kırışıklıkları önlemek için sürdüğünüz göz kremini, yüzük parmağınızla tampon hareketler yaparak uygulayabilirsiniz.

Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımız:

C vitaminin cilde faydaları nelerdir?

Uyku öncesi cilt bakımı nasıl olmalı?

Cilt tipinize göre bakım rehberi

Göz altı morluklarını geçiren doğal yöntemler