Çiller için insanlara sempatik ve doğal bir görünüm veren cilt lekeleri diyebiliriz. Özellikle, yaz aylarında güneşle birlikte artan çiller hakkında bilinmeyen gerçekleri sizler için derledik. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız haberimizi hemen okumaya başlayın!

Çillerdeki artışın iki nedeni vardır.

Çillerin çoğu güneşle birlikte artar. Açık kahverengi ve pürüzsüz olurlar. Yazın renkleri koyulaşan çiller, kış aylarında azalır ve renklerinde açılma olur. Çilli görünümü azaltmak için düzenli olarak güneş koruyucu uygulamanız gerekir. Çillerin artmasının diğer nedeni, karaciğer fonksiyonlarının bozulması ve yaşlanmadır.

Çiller doğuştan değildir.

İnsanlar, çilli olarak doğmaz. Genlerde varsa güneşle birlikte ortaya çıkar ve çoğalır. Güneşten iyi korunduğunuz takdirde çilleriniz artmaz ve gözle görülür hale gelmez.

Çiller genetik özelliğe sahiptir.

Saç ve göz renginde olduğu gibi çiller de genetik özelliklere bağlıdır. Vücut tarafından üretilen melaninler çillerin rengini belirler. Eumelanin koyu kahverengi, feomelanin ise turuncumsu renkte çiller meydana getirir.

Çilli ciltler daha hassastır.

Çilli ciltlerde, melanin eşit olarak dağılmadığı için, bu tip ciltler daha hassas olur. Çilli ciltler, hasta ciltler değildir. Ancak kanser riskini azaltmak için mutlaka güneş koruyucu uygulanmalıdır.

Çiller cildin hassasiyetini azaltabilir.

Çilli ciltlerde bulunan melanositler, doğal güneş kremi görevi görürler. Güneşe çıktığınız an, çiller koyulaşarak cildinizin savunmasını artırır. Görüntü itibariyle sizi rahatsız ederse yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi uygulayabilirsiniz.

Çiller olsun veya olmasın, cilt kanseri riskini azaltmak için, cildinize güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Hassas bir cildiniz varsa sık sık bir dermatoloğa giderek kontrol yaptırabilirsiniz.