Eğer kullandığınız bakım ürünleri cildinize iyi gelmiyorsa, boş yere para harcıyorsunuz demektir. Yumuşak ve esnek bir cilt için, hiyaluronik asit veya gliserin içeren losyon kullanamlısınız.

Yakın zamanda İngilizler tarafından yapılan araştırmaya göre; domateste bulunan doğal ve güçlü bir antioksidan olan likopen, kalkan görevi yaparak bizi güneşten koruyor. Ancak elbette SPF korumalı kreminizi bırakmayacaksınız. Sadece biraz daha fazla domates tüketmeye önem verin.

Stres cilt renginizi bozuyor. Gergin ciltteki bağışıklık sistemi düzenleyici hücrelerde, %16.4 oranında düşüş saptanmış. Diğer bir araştırma ise, stresin akneleri kötüleştirdiğini ortaya koyuyor. Eğer çok baskı altındaysanız, cildinize daha çok özen gösterin.

Akneli cildi olan 23 kişi üzerinde bir deney yapmışlar. 12 hafta boyunca yüksek protein-düşük glisemik endeks diyetine tabi tutmuşlar. Ciltteki akne sorunu çok çok azalmış. Beslenme alışkanlığı, cilt yapısı bakımından büyük önem taşıyor. Bu yüzden, doğru beslenme yöntemine geçmelisiniz.

Terlediğimiz zaman vücut daha fazla sebum(yağlı gözenek tıkayıcı salgı) üretir. Bakteriler ter ve yağsan beslenmeye bayılırlar. Terlemeye neden olan her etkinlikten sonra mutlaka duş alın. Ayrıca duş jelinizi yağ temizleyici glikolik veya salisilik asit içeren bir duş jelinden seçin.

Süslü püslü birleşenlerden oluşan pahalı yüz temizleyicilerine servet harcamanıza gerek yok. Hepsi 1 dakikadan daha az süre cildinizde kalıyorlar. Bu kadar kısa sürede cildinizde muhteşem işler yapmaları mümkün değil. Ucuz veya pahalı, her iki temizleyici de; kir, yağ ve ölü deri hücrelerini cildin doğal yağ dengesini bozmadan temizlerler. Uygun fiyatlı olandan denemeye başlayın. Beğenmedikçe değiştirirsiniz.

Dudaklar; göz çevresi ve göğsün üst bölümü gibi vücuttaki en ince deri tabakasına sahiptirler. Bu yüzden ekstra korumaya ihtiyaç duyarlar. UV koruyucu içeren dudak kremi kullanın.

İlk kaz ayaklarının göz çevresinde oluşmasını beklemeden, küçük bir tüp yaşlanma karşıtı bakım kremi edinin. Retinoid kullanmaya başlayın.