Cildin erken yaşlanmasına neden olan etmenlerden ziyade bu yazımızda genç kalmanın sırlarından bahsedeceğiz.

Genç kalma yöntemleri

Cildin en değerli giysi olduğunu vurgulayarak konumuza giriş yapalım. Cildimize iyi bakarsak daha genç, daha fit ve daha enerjik bir görünüm elde edebiliriz. Cildin yaşlı görünmesindeki en büyük etmenlerden ikisi stres ve uykusuzluk. Öncelikle uykunuzu iyi almalı ve zinde bir sabaha başlamalısınız. Günün stresini atmak için kendinize kafanızı boşaltacak ve sizi rahatlatacak hobiler edinmelisiniz. Spor yapmak veya hafta sonları seyahate çıkmak gibi…

Güneş

Özellikle yaz aylarında kavurucu sıcaklarda güneş ışınlarına yoğun olarak maruz kalabiliyoruz. Kimyasal gazlar, fabrika atıkları, egzoz gazları gibi sebeplerden ötürü ozon tabakası günden güne inceliyor ve güneşin zararlı ışınları dünyaya daha çok geçiş etki ediyor. Güneş ışınları ve güneş ışınlarından korunmak için kullanılan ucuz ve sağlıksız kremlerde cilde epeyce zarar veriyor.

Alkol

Sağlıklı bir cilt neme ve suya ihtiyaç duyar. Alkol vücuda girdiğinde suyun emilimini engeller ve cilt kuruluğu, yorgun bir görünüm, gözaltı torbaları gibi problemleri ortaya çıkarabilir.

Sigara

Birçok hastalığın başlıca sebebi olan sigara cildin de en büyük düşmanı. Genelde uzun süredir sigara içen insanların yüzlerinde lekeler, dudak çevresinde kırışıklıklar ve kuruyup çatlamalar olur. Tüm bunların yanında sigara tüketimi kandaki oksijeni azalttığı için cilt hücreleri kendini yenileyemez ve cildiniz daha erken yaşlanır.

Nemsizlik


Nemsiz cilt yaşlanmanın en büyük düşmanlarından biri. Eğer cildinizi yeterince nemlendirir ve susuz bırakmazsanız cildin yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz. Kuruyan cilt; kırışır, kurur, dökülür. Her gün düzenli olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalı ve bol su içmelisiniz.

Makyaj
Makyaj yapıldıktan sonra yüzümüz pek çok doğal olmayan maddeye maruz kalıyor. Zaman içerisinde gözenekler kapanabiliyor ve cildin hava alması, nemlenmesi engelleniyor. Dolayısıyla makyajı olabildiğince yüzümüzde tutmamalıyız ve hafif makyajlar tercih etmeliyiz. Yoğun makyajlardan ve güvenilmeyen makyaj malzemelerinden uzak durmalıyız.

Yüz mimikleri
Yaptığımız her mimikte yüz kaslarımızı kullanırız bu yüzden sık sık kullandığımız mimiklerimiz yaşlanmayı ya da kırışıklıkların çıkmasını hızlandırıyor.

Uykusuzluk
Uykusuz olduğunuz günler göz altınızın morardığını ya da şiştiğini, cildinizin solgun ve hasta gibi göründüğünü gözlemlemişsinizdir. Bunun sebebi uykusuz kaldığımız zamanlar cildimizin onarma ve yenileme sürecinin zayıflaması. Büyüme hormonunu gece salgılarız ve bu hormon salgılanmadığı zaman hücreler yenilenemez ve yıpranma süreci başlar.

Stres
Bir araştırmaya göre stresli insanların hücrelerinin 10 yıl daha yaşlı olduğunu gösteriyor. Yani siz sağlıklı yaşayıp diğer tüm etkenlere dikkat etseniz bile yoğun bir tempoda çalışıyorsanız, sürekli olarak problem ve stres yaşadığınız bir hayatınız varsa bu diğer etkenlerin hepsinden daha fazla zarar veriyor size. Ne yazık ki hayat şartları ve şehir hayatını stressiz, huzurlu bir yaşam için oldukça zor. Bizi strese sokacak ortamlardan ve düşüncelerden uzak durmalıyız. Bunu çeşitli meditasyonlar yaparak ve hobilerimize vakit ayırarak sağlayabiliriz.