Cilt detoksu, parlak ve canlı bir görünüm kazandırırken, cildi kirden ve fazla yağdan arındırır. Bunun için belli aralıklarla cilt detoksu yapmak gerekir. Peki, cildi güzelleştiren detoks nasıl yapılır? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere cilt detoksunu anlatıyoruz.

Cilt detoksu, cildi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda kırışıklık ve lekelerin oluşumunu da önler. Siyah noktaları yok eder, daha pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm elde etmenizi sağlar. İşte daha sağlıklı bir cilt için detoksun adımları…

Temizleyin!

Cilt detoksundaki ilk adım cildi derinlemesine temizlemektir. Cilt yüzeyindeki makyaj ve kir kalıntılarından arınmak için öncelikle, güçlü bir makyaj temizleyiciyle makyajınızdan kurtulun. Ardından cilt tipinize uygun temizleme jeliyle yüzünüzü güzelce yıkayın. 

Buhar banyosu yapın!

Buhar, kan dolaşımını arttırır ve cildinizdeki gözenekleri açar. Böylece, cildinizde biriken kir ve siyah noktalar daha kolay temizlenir. Bunun için, 10-15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz, sıcak suya yeşil çay veya gül yağı gibi bitkisel yağlar ekleyerek işlemin etkisini artırabilirsiniz. 

Peeling yapın!

Peeling cilt detoksunun önemli aşamalarından biridir. Cilde pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandırır. Özellikle asit bazlı peeling ürünleri cildi günden güne yenileyerek alttaki taze tabakayı ortaya çıkarır. Cildinize enerji verir.

Maske uygulayın!

Cilt maskeleri, cildinizin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Ancak, cilt detoksunda uygulayacağınız cilt maskeleri, cildinizin ihtiyacına göre belirlenmelidir. Cilt probleminize uygun maske seçerseniz, gözenekleriniz açıkken tam fayda sağlayabilirsiniz. 

Örneğin, kil maskesi içerdiği doğal mineraller sayesinde, dış etkenlerin ve makyajın verdiği hasarları onarır. Özellikle, yağlı cilde sahipseniz cilt detoksu için kil maskesi uygulayabilirsiniz. Karma veya kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici özelliğe sahip bir maske doğru tercih olacaktır.

TIKLA OKU: Cilde parlaklık veren maske tarifleri

Nemlendirin!

Cildi nemlendirmek en basit ama en etkili yöntemlerdendir. Cilde kaybettiği nemi vererek, ince çizgilerin oluşumunu önleyebilirsiniz. Ancak, cilt üzerinde ağırlık yapan ürünler cildinizi yorabilir ve gözenekleri tıkayabilir. Bu nedenle, daha hafif ve yağsız ürünler tercih etmelisiniz.

TIKLA OKU: Yağlı ciltler için nemlendirici önerileri

Ten makyajına ara verin!

Gerçek anlamda bir cilt detoksu yapmak istiyorsanız, stresten, çevre kirlililiğinden ve makyajdan zarar gören cildinizi bir süre dinlendirmelisiniz. Ten makyajı için kullandığınız ağır ürünlere ara verin. Fondöten, pudra gibi ürünler yerine yağsız, renkli nemlendiricilerden faydalanabilirsiniz.

Bol su için!

Parlak ve canlı bir cilt için her gün en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Bol su içmek, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, detoksun olmazsa olmazıdır.

Cilt detoksu nasıl yapılır, öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Yaşa göre cilt bakımı nasıl olmalı?

Kuru ciltler için nemlendirici önerileri

Siyah nokta giderici maske tarifleri