Cildi güzelleştiren mucize besinleri öğrenin!

Sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak herkesin arzusudur. Ancak bunun için cilt bakımı tek başına yeterli olmuyor. Sağlıklı cilde giden yol besinlerden geçiyor. Sağlıklı beslenerek ışıl ışıl, pürüzsüz ve genç bir cilde kavuşmanız mümkün. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, cildi güzelleştiren besinleri sıraladık.

Yüzdeki ince çizgiler için süt

Süt, kalsiyum, fosfor gibi mineraller; riboflavin, niasin, A, D ve B12 gibi vitaminler bakımından zengin bir besindir. Bu özelliği sayesinde süt, zararlı serbest radikallerle savaşır ve cildi toksinlerden arındırır. Yaş ilerledikçe meydana gelen ince çizgileri ve renk tonu eşitsizliklerini hafifletir. Bu nedenle, süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmenizde fayda vardır.

Saçlar ve tırnaklar için yumurta

Yumurta, güçlü bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Hücre yenilenmesini, derinin temel yapısını oluşturan kollajen ve elastin üretimini destekler. Biotin ve B12 içeriği ile saçları ve tırnakları güçlendirir.

Hücre yenilenmesi için balık

Balık, zengin protein ve fosfor içeriği sayesinde, hücre yenilenmesini artırır. İçerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, ciltte meydana gelen hasarların onarılmasına yardımcı olur. Hamsi, somon ve sardalya omega-3 açısından zengin balıklar arasındadır.

Zeytinyağı kırışıklıklara iyi gelir mi?

Zeytinyağı cildi hem içten hem de dıştan besler. Hücre yenilenmesini destekler, daha canlı bir cilt görünümü sağlar. Omega-9 kaynağı olan zeytinyağı, deri yaralarının iyileşmesini hızlandırır, yaşlanmaya bağlı kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Yaşlanmayı geciktirmek için domates

Domateste bulunan likopen cildin dostudur. Güneş ışınlarının neden olduğu hasarları onarır, yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca domates, güçlü bir antioksidandır. Özellikle kuru ciltleri nemlendirirken, kırışıklığa yol açan etkenlere karşı koruma sağlar.

Akne oluşumunu önlemek için kuzu eti

Kuzu eti, çinko ve demir bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde cilt, saç ve tırnak sağlığını korur. Özellikle çinko, egzama ve akne gibi cilt problemlerini hafifleterek cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Saç ve tırnakların da güçlenmesine katkıda bulunur.

Yeşil çay cildi güzelleştirir

Yeşil çayın içinde yer alan güçlü antioksidanlar ciltte oluşabilecek hasarı önleyerek kırışıklık, güneş lekesi ve deri elastikiyetinin kaybı gibi yaşlanma belirtilerini azaltır. Bunların yanında, derinin ana proteinleri olan kolajen ve elastin üretimini artırır. Cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Havuç yemenin cilde faydaları

Havuç, beta karoten bakımından zengin bir besindir. İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde, serbest radikallerle savaşır ve güneş ışınlarının neden olacağı kırışıklıklara ve lekelere karşı cildi korur, yaşlanmayı geciktirir.

Ay çekirdeği yaşlanmayı geciktiriyor

Ay çekirdeği, içerdiği E vitamini ve selenyum sayesinde cildi serbest radikallere karşı korur ve yaşlanma süresini geciktirir. 

Su içmenin cilde faydaları

Su, cildin en iyi dostudur. Cildin nem kapasitesini artırır, kan dolaşımını düzenler. Günde en az 8-10 bardak su içerek cildinize doğal bir parlaklık ve güzellik katabilirsiniz.

Cildi güzelleştiren besinleri öğrendiniz. Beslenmeyle ilgili diğer yazılarımızı okuyun:

Mutsuzluğa iyi gelen yiyecekler

Uykuya yardımcı süper besinler

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler

Yorum Yapın