Cilde ve saça iyi gelen 6 süper besin

Cildimiz ve saçlarımız mevsim geçişlerinden fazlasıyla etkilenir. Yaz boyunca güneşten, havuzdan yıpranan cildinizi sonbahara hazırlamak için içten ve dıştan beslemek çok önemlidir. Hava koşullarının olumsuz etkilerinden korunmak ve sağlıklı bir cilde ve saça sahip olmak için bazı besinlerden faydalanabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için cilde ve saça iyi gelen besinleri derledik.

Avokado: Avokadoda bulunan sağlıklı yağlar ve E vitamini, cildi nemlendirir ve kurumasını önler. Cildinizi ve saçlarınızı zararlı etkenlere karşı korur.

Somon: Omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengin bir balıktır. Omega-3 yağ asitleri ise, cilt sağlığını destekler ve cildin kendi kendini yenileme sürecini hızlandırır. Ayrıca, cildin nem dengesini korumaya, saç yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

Ispanak: Antioksidan bakımından en zengin besinlerin başında gelmektedir. İçerdiği demir, folat, klorofil, magnezyum, proteinler, A, C ve E vitaminleri sayesinde hem cilt sorunlarıyla mücadele eder, hem de saçı içeriden besler ve güçlendirir.

Yumurta: Kaliteli protein kaynağı olan yumurta, biotin içeriği sayesinde sağlıklı cilt ve saç için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Saç dökülmelerini önler, tırnakları güçlendirir.

Ceviz: İçerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde cildin elastik yapısını korur ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda protein içeren ceviz, saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Saç köklerini içeriden besler, daha hacimli ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Brokoli: Çinko, A vitamini, C vitamini gibi önemli vitamin ve mineraller içerir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan lutein sayesinde cildin kurumasını ve kırışmasını önler. Brokoliyi salatalarınıza ilave ederek veya buharda haşlayarak tüketebilirsiniz.

Saç ve cilt sağlığı için öneriler:

  • Mevsim meyve ve sebzelerini mutfağınızdan eksik etmeyin. Meyve ve sebze tüketerek hem cildinizi hem de saçlarınızı vitamin, mineral ve antioksidan bakımından beslemiş olursunuz. 
  • Vücut fonksiyonları için hayati öneme sahip su cildin temizlenmesine yardımcı olur ve cildi toksik maddelerden arındırır. Her gün en az 2-2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Çünkü, şeker proteinlerin yapısını değiştirerek ciltte sıkılık sağlayan elastin ve kolajenin bozulmasına neden olur. Bu da kırışıkların artmasına yol açar.

Cilde ve saça iyi gelen besinleri öğrendiniz.

Yorum Yapın