Doğal ve kaliteli olan yağlar, cildi besler ve cilt problemlerini gidermeye yardımcı olur. Öncelikle hangi yağın hangi cilt tipine iyi geldiğini bilmek gerekir. Birbirinden faydalı 10 bitkisel yağı sizler için listeledik. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi okuyarak cilde iyi gelen bitkisel yağları öğrenebilirsiniz.

Bitkisel yağlarla cilt bakımı

Artık aktarlarda, marketlerde kolayca bulunan bitkisel yağlar, dengeleyici ve besleyici özelliklere sahiptir. Cilt tipinize uygun doğal yağlarla, cildinize nemi kazandırabilir, cilt problemlerine engel olabilirsiniz. Aynı zamanda, vitamin ve mineral içeren doğal yağlar sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz. İşte cildiniz için kullanabileceğiniz 10 bitkisel yağ…

Argan yağı

Argan yağı, E vitamini ve Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin, güçlü bir antioksidandır. Kuru ve yıpranmış saçlar, nemsiz ciltler için çok faydalıdır. Özellikle cilt kuruluğundan kaynaklanan çizgilere sahipseniz argan yağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı

Şifa kaynağı bir yağ olan zeytinyağı, kuru ve nemsiz ciltleri besler. Yoğun bir yağ olduğu için yağlar ciltlerde akne ve sivilce problemlerine neden olabilir. Antioksidan özelliği, içerdiği yağ asitleri ve E vitamini sayesinde, cilt kanseri riskini azaltır.

Avokado yağı

Avokado yağı, E vitamini ve Omega-3 yağ asitleri içerir. Hücreleri yeniler ve iltihap oluşumunu engeller. E vitamini ve Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan bu yağın düzgün hücre fonksiyonlarına ve iltihabın azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Kuru ve hassas bir cilde sahipseniz avokado yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Lavanta yağı

Antiseptik bir doğal yağ olan lavanta yağı, akneye eğilimli ciltler için uygundur. Hassas ciltler, lavanta yağını uygularken, alerjik reaksiyonları önlemek için suyla seyreltebilir.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, lavanta yağı gibi akneye eğilimli ciltler için uygundur. Gözeneklerde oluşan bakterileri yok eder. Doğal olmasına rağmen alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle tüm cilde uygulamadan önce, küçük bir bölgede denemelisiniz.

Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Cildi yeniler ve cildin elastikiyetini korur. Güneşin zararlı ışınlarının verdiği hasarı onarmaya yardımcıdır. Aynı zamanda kan dolaşımını düzenler.

Limon yağı

Limon yağı, anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle, yağlı ve akneye eğilimli ciltler için uygundur. Yağlı ciltlerde daha belirgin olan gözenek görünümünü azaltır. Cilt lekelerini giderir. Çizgi ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, kuru ve hassas ciltler için uygundur. İçerdiği yağ asitleri sayesinde cildi nemlendirir. Egzama, kaşıntı, dökülme gibi cilt problemlerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Nane yağı

Nane yağı, tıkanmış gözenekleri temizler ve cildin yağ dengesini kontrol eder. Hassas bir cilde sahipseniz, nane yağını doğrudan cilde uygulamak tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırarak uygulamanız daha doğru olacaktır.

Jojoba yağı

Jojoba yağının yapısı nedeniyle kolay emilen bir yağdır. B ve E vitaminleri, çinko, bakır gibi mineraller bakımından zengindir. Cildi güçlendirerek, oluşabilecek cilt problemlerini önler.

Cilde iyi gelen bitkisel yağları öğrendiniz. Hassas bir cilde sahipseniz doğal yağları tüm cilde uygulamadan önce küçük bir bölgede denemelisiniz. Ayrıca, cildinizle ilgili ciddi problemler yaşıyorsanız doğal yağları kullanmadan önce mutlaka dermatoloğunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bitkisel yağlar hakkında diğer yazılarımız:

Selülit giderici bitkisel yağlar

Bitkisel yağların faydaları

Saçları hızla uzatan doğal yağlar