Sağlıklı bir cilt için, günlük bakım rutinleri ne kadar önemliyse yediğiniz yiyecekler de o kadar önemlidir. Makyajsız bile ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister misiniz? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, sağlıklı bir cilt için yemeniz gereken besinleri açıklıyoruz. Kusursuz bir cilde sahip olmanın en etkili yolu, bu besinleri haftada en az iki kez tüketmekten geçiyor!

Orman meyveleri

Çilek, dut, böğürtlen gibi orman meyveleri, antioksidanlarla doludur. Kırışıklık oluşumunu azaltarak, yaşlanmayı geciktirirler. Ayrıca, lif bakımından zengin oldukları için, uzun süre tok kalmanızı sağlarlar. Orman meyveleri ve yoğurt, hafif bir ara öğün için harika bir seçenektir.

Kuru baklagiller

Kuru baklagiller, lif, protein ve B vitaminleri bakımından zengindir. Bunların yanı sıra, demir, çinko, potasyum gibi mineraller içerir. Kanserden kilo vermeye birçok faydası vardır. Haftada en az iki kez tüketerek, hem cilt sağlığınızı hem de beden sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Bal

Saf bal, enzimler, vitaminler ve mineraller bakımından son derece zengin bir besindir. Ayrıca,  elementler ve protein içerir. Tüm bunlar, cilde hem içten hem dıştan destek verir. Balı, cildinize maske yaparak veya yiyerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Chia tohumu

Chia tohumu, protein, lif ve Omega 3 yağ asitlerinden bolca içerir. Aynı zamanda, glütensizdir. Cildi esnek tutar, parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.  Bir gece önceden hazırlayacağınız chia pudingiyle, hem lezzetli hem de sağlıklı bir kahvaltı etmiş olursunuz.

Domates

Domates, C vitamini bakımından zengindir. Yani, kolajen üretimini destekler ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Domateste bulunan likopen, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur, meydana gelebilecek hasarları önler. Aynı zamanda, yaşlanmayı geciktirdiği de söylenmektedir.

Karalahana

Karalahana başta olmaz üzere, yeşil yapraklı sebzeler antioksidan özellikleri sayesinde, yaşlanmayı geciktirir ve çevresel faktörlerin verdiği hasara karşı cildi korur. Karalahanayı, yoğurtla veya smoothielere ilave ederek tüketebilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt için yemeniz gereken besinleri öğrendiniz. Cilt sağlığı hakkında diğer yazılarımız:

Balı güzellik rutininize eklemek için nedenler

Düzensiz uykunun cilde verdiği zararlar

Cilt problemine göre beslenmenin sırları