California Cevizi
California Cevizi

Chia tohumu zayıflatır mı, nasıl kullanılır?

Zayıflamak için her gün yeni bilgiler ve besinler ortaya çıkıyor. Chia tohumu, kilo vermek için en çok sözü edilen besinlerden biridir. Chia tohumu zayıflatır mı, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur mu? Gelin, sorunların cevaplarını uzmanından öğrenelim! Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, New York Üniversitesi’nde aldığı uzmanlık eğitimlerine dayanarak Chia tohumu hakkında harika bilgiler paylaşıyor.

Chia tohumu faydaları nelerdir?

Chia tohumu; protein, Omega 3 yağları, kalsiyum, C vitamini, magnezyum, diyet lifleri içerir. Bu özellikleriyle vücudun dengeli beslenmesine ve dolaylı olarak kilo vermeye yardımcı olur. Şimdi, bu özlerin vücuttaki etkilerini detaylıca anlatacağım.

Chia tohumu zayıflatır mı, yağ yakar mı?

Bildiğiniz gibi kilo almanın sebeplerinden biri, gereğinden fazla yemektir. Bazen iştah açıklığından bazen can sıkıntısından bazen bitmeyen açlıktan dolayı kişi çok fazla yeme isteği duyar. Aşırı kalori alır ve sonucunda göbek, basen, sırt veya kollarda yağlanma olur. Chia tohumu, içerdiği protein özleriyle öncelikle kişinin iştah kontrolü yapmasına, tok hissederek daha az yemesine yardımcı olur.

Chia tohumunda bulunan protein bitkiseldir. Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biridir. Kilo verirken kas kaybını önler, yağ yakmayı destekler. Daha uzun süre tokluk hissi verir ve gerektiği kadar yiyerek kalori alımını dengelemeye yardımcı olur, sonucunda kişi sağlıklı kilo verir.

Chia tohumu metabolizma hızlandırır mı?

Kalsiyum içeren Chia tohumu, metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede vücut daha çok kalori yakar ve kilo vermeye başlar, gün boyunca yediklerinizi daha hızlı sindirmeyi destekler. Kalsiyum ayrıca, sağlıklı diş ve kemik yapısı için gereklidir.

Chia tohumu kabızlığı giderir mi?

Kilo veremeyen birçok insanın asıl sorunu kabızlıktır. Kabızlıktan kurtulmak için posa ve lif içeren besinler tüketmek gerekir. Bu açıdan bakıldığında Chia tohumu, yüksek diyet lifi içeriğiyle kabızlığı gidermeye ve dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olur.

Chia tohumu nerede satılır?

Aktar, büyük marketler veya organik ürün satışı yapan sitelerden Chia tohumu alabilirsiniz. Örneğin, Migros, Bim, A 101, Macro Center gibi marketlerden 500 gramını 8 liraya alabilirsiniz. 

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Ben Chia tohumunu en çok kahvaltı veya ara öğün için kullanıyorum. 1 su bardağı süt veya 1 kase yoğurda 1 yemek kaşığı Chia tohumu ekliyor, şekersiz kakao, kuruyemiş veya mevsim meyvesiyle karıştırıyorum. En az 5 saat veya geceden sabaha kadar bekletiyorum. Kahvaltı veya ara öğünde yiyorum.

Chia tohumunu salatalara ekleyip daha uzun süre tok hissedebilirsiniz, ayrıca, Chia tohumu ilaveli omletler yapabilirsiniz.

Chia tohumu neye iyi gelir?

  • Kalsiyum içeriğiyle metabolizmayı hızlandırıp daha çok kalori yakmayı sağlar.
  • Protein özleriyle daha uzun süre tok tutup az yiyerek zayıflamaya yardımcı olur.
  • Omega 3 yağlarıya daha çabuk doymayı ve iştah kontrolü yapmayı sağlar.
  • Magnezyum içeriğiyle kas ağrıları ve adet sancılarını gidermeye yardımcı olur.

Chia tohumu insülin direnci etkisi nedir?

Chia tohumu, insülin direnci veya diyabet hastaları için faydalıdır. Çünkü, dengelin insülin hormonu salgılamaya yardımcı olur, kan şekerini düzenler. Günde 1 yemek kaşığı Chia tohumu kullanmak idealdir, fazlasından kaçınmalısınız.

Chia tohumu yan etkileri nelerdir?

  • Karın şişkinliği: Aşırı miktarda Chia tohumu tüketimi karın şişkinliğe sebep olabilir. Bu yüzden günde en fazla 1 yemek kaşığı Chia tohumu yemelisiniz.
  • Hamilelik süreci: Bazı araştırmalar, hamilelerin Chia tohumu tüketimini sakıncalı bulmaktadır. Doktorunuza bu konuda danışın.
  • İlaç kullanımı: Kan sulandırıcı ilaç kullananlar veya yüksek tansiyon hastalığı olanlar Chia tohumu kullanmamalıdır.

meyvel-chia-puding

Chia tohumu tarifleri nelerdir?

TIKLA OKU: KİLO VERDİREN Chia puding tarifi

1 Yorum

Yorum Yapın

vestel