Hayatımda, sağlıklı beslenmeye öncelik veriyorum. Bu yüzden, chia tohumu gibi doyurucu, besleyici ve enerjimi artıran besinler tercih ediyorum. Peki, son zamanlarda çok konuşulan chia tohumu ne kadar tüketilmelidir? Bilimsel araştırmalara dayalı chia tohumu faydaları ve günlük tüketim miktarını sizinle paylaşıyorum!

Chia tohumu nedir, neye iyi gelir?

Omega 3 yağı, protein, kalsiyum, lif ve C vitamini içeren chia tohumu, vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan bir besindir.

  • Kalp ve beyin sistemi için Omega 3 yağları faydalıdır.
  • Protein, uzun süre tokluk verip daha az yemeye yardımcı olur.
  • Kalsiyum, kemik sağlığını güçlendirir. Metabolizmayı çalıştırır.
  • C vitamini bağışıklık ve yağ yakım sistemini güçlendirir.
  • Diyet lifleri, bağırsak sağlığı ve kabızlık gidermek için faydalıdır.

Chia tohumu ne kadar tüketilmelidir?

Bilimsel araştırmalara göre chia tohumu, günde 1 yemek kaşığı kullanım için uygundur. Bu orana dikkat ederseniz, yan etkisi olmadan chia tohumunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Chia tohumu zayıflatır mı?

Aslında, chia tohumu hakkında en çok merak edilen konu budur: Chia tohumu zayıflatır mı? Gerçek şu ki, dünya üzerinde hiçbir besin, tek başına zayıflamayı sağlamaz. Ancak doğru şekilde kullanılır, diyet ve spor eşlik ederse dolaylı yoldan kilo vermeye yardımcı olabilir.

Örneğin, kahvaltıda chia tohumlu puding yaparsınız ve bu sizi uzun süre tok tutar. Böylece, gereksiz atıştırmalar ve fazla kalori almaktan korunursunuz. Öğle yemeğinde salatanıza eklerseniz, protein ve diyet lifi özellikleriyle tokluk, enerji verir. Bu sayede akşam yemeğinde daha az yersiniz, doğal kilo vermenin yollarını uygulamış olursunuz.

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Ben chia tohumunu çok farklı şekillerde kullanıyorum. Kahvaltı veya ara öğün için meyveli chia tohumlu puding yapıyorum. Gece acıkınca yoğurtlu chia tohumu yapıyorum. Omletlerime, salatalarıma, çorbalarıma ilave ediyorum.

Esasında chia tohumu tarifleri hakkında çok makale yazdım. Buraya tıklayıp hepsini okuyabilirsiniz.

Chia tohumu günde 1 yemek kaşığı tüketilmelidir. Aksi halde kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı gibi yan etkiler yapabilir. Denge, beslenmede çok önemlidir. Faydalı besin chia tohumunu yerken, bu ölçüye mutlaka dikkat edin.