Başlığa bakıp aldananlarınız çok olmuştur ama bunu ben söylemiyorum Ceylan İnsel’in ilkokul öğretmenleri söylemiş; hayalperest olduğu için. Ceylan İnsel, sanatını tuvalin yanı sıra t-shirt’le buluşturan bir tasarımcı. Hayallerinin peşinde koşan değil hayalleriyle sürüklenen, cesur, yaratıcı, başarılı bir kadın ile moda, sanat ve başarı üzerine söyleşi gerçekleştirdim. Röportajın sonunda siz değerli okuyucularımız için Ceylan İnsel’in hediyeleri olacak.

Özel tasarımlar, biricik olan şeyler, biz kadınların kendimizi özel ve farklı hissetmesine sebep olur, mutluluk verir. Zaman zaman ise farklılık, cesaret gerektirir. Sanatçı ve Tasarımcı Ceylan İnsel, kişiye özel tasarladığı el yapımı t-shırt’ler üzerinde sanatını konuşturuyor. İnsel, tasarım ürünler sayesinde “Herkesle bir örnek olmaktan çıkarak, karakterimize de daha açık fikirli, yenilikçi olmayı ekliyoruz,” diyor.

Yüksek Topuklar: Ceylan İnsel’i biz tanıyoruz ama henüz sizinle tanışmamış bazı okuyucularımız için Ceylan İnsel kimdir?

Ceylan İnsel: 1975, İstanbul doğumluyum. Üniversitede iletişim okumak için Boston’a Bentley College’a gittim. Daha sonra New York’ta Parsons School of Design’da Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldum. Bir süre Paris’te Sipa Press’te staj yaptım. İstanbul’a dönünce Orhan Taylan’ın atölyesinde resim çalışmalarıma devam ettim. Daha sonra beş sene Milano’da yaşadım, orada resim ve tasarım atölyem vardı. İki sene evvel İstanbul’a döndüm ve Bebek’te kendi atölyemi kurdum. Hem resim çalışmalarıma devam ediyorum, workshoplar veriyorum hem de elle tek tek boyadığım kendi adımı taşıyan bir t-shirt markam var.

Yüksek Topuklar: Başarılı bir eğitim hayatı ve ardından gelen sürekli bir üretme hali; sergiler, tasarımlar ve bir marka süreci. Hayal gücü ve yeteneğin birleşimi diyebilir miyiz yaptığınız işe?

Ceylan İnsel: Hayal gücüm her zaman çok genişti. İlkokul karnemde bile hakkımda “akıllı kız ama aklı hep başka yerlerde” gibi bir not düşmüşlerdi. Ben de, bu yönümü kullanabileceğim bir meslek seçtim, daha doğrusu doğal bir şekilde o yönde ilerledim. Kendimi geliştirmeyi çok seviyorum; o yüzden ara ara farklı sanat dallarıyla ilgili kurslara katılıyorum, sürekli yeni bir şeyler deniyorum. Değişimin gücüne çok inanıyorum ve bunu kendi işimde kullanmayı seviyorum.

ceylan-insel-2

“En çok jean ve güzel bir t-shirt’le mutluyum.”

Yüksek Topuklar: Bir yandan tablo ve resim sergileri, diğer yandan o üretimin ulaşılabilir olmasını sağlayacak el işi t-shirt tasarımı… Materyaliniz neden t-shirt?

Ceylan İnsel: T-shirt giymeyi çok sevdiğimden. En çok jean ve güzel bir t-shirt’le mutluyum; o yüzden bunu seçtim. Artık t-shirt’ler topuklu veya düz bir ayakkabıyla gece-gündüz, her zaman giyilebiliyor. Bir de bana göre t-shirt, üzerinde farklı çizimleri çok rahat kaldırabilecek bir giyim. Bu eğlenceli bir çizim de olabilir, melankolik bir çizim de.

“Herkesle bir örnek olmaktan çıkarak karakterimize de, daha açık fikirli, yenilikçi olmayı ekliyoruz.”

Yüksek Topuklar: Genellikle insanlar aynı fabrikadan çıkmış gibi giyiniyor. Tasarım ürünler bunu biraz olsun önlüyor mu, ne dersiniz?

Ceylan İnsel: Evet önlüyor. Tasarım ürünler kişileri farklılaştırıyor, bu kavrama alıştıkça değişik tarzda giyinmeyi de cesaretlendiriyor. Aslında bu sadece giyimle de alakalı değil, herkesle bir örnek olmaktan çıkarak bence karakterimize de daha açık fikirli, yenilikçi olmayı ekliyoruz.

Yüksek Topuklar: Kişiye özel t-shirt’ler de yapıyorsunuz, bundan bahseder misiniz?

Ceylan İnsel: T-shirt’leri tek adet olarak yapıyorum. Bu, hediye seçeneği olarak da birçok kişiye ilginç geliyor. Benimle ya fikirlerini paylaşıyorlar ya da istedikleri bir fotoğrafı. Ben de bunlar üzerinden çizimler yapıyorum; ama birebir fotoğrafı değil, kendi tarzımla çiziyorum. Bunu da en başta belirtiyorum. Bir şekilde istekleri stilize edilmiş oluyor.

ceylan-insel-3

“Biz bir şey yapmazsak, kimse bizim için bir şey yapamaz ama bizi mutlu edecek ve cesaretlendirecek kişileri hayatımıza alırsak bir şeyleri değiştirmeye başlayabiliriz.”

Yüksek Topuklar: Başarılı kadınlar Yüksek Topuklar’ın dikkatini her zaman çeker, siz de onlardan birisiniz. Ama biliyoruz ki; yeteneklerini açığa çıkaramamış, mutsuz olduğu işte çalışan birçok kadın var. Onlara ne önerirsiniz?

Ceylan İnsel: Bu biraz kişilikle de alakalı. Bazı insanlar denemeye daha açık, daha gözü pek oluyor. Başarılı olamazsam korkusu taşımıyorlar. Tabii ki bir de ekonomik kaygılar var. Kendi işinizde bir şeyleri oturtana kadar, bayağı yol kat etmek gerekiyor ve bir maaş güvencesi olmuyor. Ama bana göre bir insanın yeteneği varsa ve ortaya çıkmamışsa o, onu huzursuz eder. Önemli olan hobilerle de olsa onu ortaya çıkarmaya çalışmak. Zaten ondan sonrası cesaret verecektir. Bir de, kişi eğer mutsuzsa bir şeyleri değiştirmek için çabalamalı. İşini bırakmak mümkün değilse bile, sevdiği bir şeyi iş haricinde yapmalı. Reality Bites adlı çok sevdiğim bir film var, orada “Hayat size bir lütuf borçlu değildir,” diye bir söz duymuştum, çok hoşuma gitmişti. Biz bir şey yapmazsak, kimse bizim için bir şey yapamaz ama bizi mutlu edecek ve cesaretlendirecek kişileri hayatımıza alırsak bir şeyleri değiştirmeye başlayabiliriz.

Yüksek Topuklar: Siz nerelerden alışveriş yaparsınız, en sevdiğiniz markalar neler?

Ceylan İnsel: Yurt dışına gittiğimde ufak butikleri ziyaret etmeyi seviyorum. En sevdiğim alışveriş şehri Paris. Marka olarak da Shanghai Tang, Cotelac ve Celyn B sevdiklerim arasında…

ceylan-insel-4

Yüksek Topuklar: Ceylan İnsel’in tasarımlarına nerelerden ulaşabiliriz?

Ceylan İnsel: Tasarımlarıma Bebek’teki atölyeme gelerek veya www.atolye26.com’ dan ulaşmak mümkün. Bir de ara ara kampanyalar düzenliyoruz, onları da Facebook’taki “Art on t-shirts Istanbul” adlı sayfamdan bildiriyorum.

Yüksek Topuklar: Peki, Yüksek Topuklar kadınlarına sürpriz hediyeniz nedir?

Ceylan İnsel: Röportaja, isim- soy isim ve e-maille, bir hayalini yorum olarak yazan ilk 3 kişi özel tasarım tişörtlerimden birine sahip olacak!

Röportaj: Arzu Kulak