cevizin-faydalari-nelerdir

Cevizin faydaları

Kendinizi halsiz ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Evden çıkarken anahtarınızı almayı veya o gün yapacağınız işleri mi unutuyorsunuz? Diyete başlıyor ancak daha fazla mı kilo alıyorsunuz? İşte, tüm bu sorunlar ve daha fazlası için size süper bir önerimiz var: ceviz! Her gün bir avuç ceviz yediğinizde vücudunuzda mucize değişimler olacak. Cevizin faydaları, ceviz neye iyi gelir, ceviz kaç kalori gibi sorularınız için özel haberimizde cevaplar bulacaksınız.

Ceviz kalp hastalıklarına iyi gelir

Uzmanlar cevizin, kalp hastalıklarından kanser tedavisine, damar tıkanıklığından sinir sistemini etkileyen hastalıklara kadar birçok konuda umut vaat ettiğini düşünmektedir. Bu konulardan bazılarına yönelik deney ve araştırmalar dahi yapılmıştır ve bazılarında umut verici sonuçlara ulaşılmıştır. Üstelik ceviz, badem, fındık ve yer fıstığı gibi kuruyemişlere kıyasla en yüksek antioksidan oranına sahiptir.

Ceviz yağ yakmaya iyi gelir

Cevizin her 100 gramında, yaklaşık 15 gram protein vardır. Yüksek protein içeriği yüzünden sporcular tarafından sıkça tüketilen tavuk göğsünün 100 gramında yaklaşık 24 gram protein olduğuna göre, cevizin oldukça yüksek miktarda protein içerdiğini söyleyebiliriz. Bu özelliğiyle ceviz, yağ yakıcı yiyecekler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Ayrıca yüksek miktarda lif içeren ceviz, lif ve protein zenginliği açısından, kuruyemişlerin şampiyonudur.

Ceviz cilt sağlığını korur

Araştırmaların umut vaat etmesi güzel elbette; pekiyi, cevizin günlük hayatımızda bize sağlayabileceği faydalar nelerdir, biraz onlardan bahsedelim. Kadın sağlığı açısından düşünüldüğünde cevizin, birçok pratik faydası bulunmaktadır. İçerdiği antioksidanlar ve çoklu doymamış yağ asitlerinden en büyük faydayı cildimiz görür. Cevizin içindeki faydalı yağ asitleri, cildimizi içeriden nemlendirip korurken, antioksidanlar da yaşlanmayla oluşan etkilerin azaltılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir ruh hâlinin de göstergesi ve destekleyicisidir. Ceviz yemek, mutlu olmanın yollarından biridir. Dolayısıyla düzenli olarak ceviz tükettiğinizde, kendinizi daha sağlıklı hissetmenize de yardımcı olur. Oldukça çeşitli ve zengin bir mineral içeriği olan ceviz, diş tırnak ve kemik gelişimi açısından da faydalıdır. Üstelik cevizin içindeki minerallerin bir kısmı, bazı hormonların vücudumuzda üretilebilmesi için gereklidir.

mutlu-kadin

Cevizin kalorisi yüksektir ama

Bir adet tam ceviz ortalama 30 kaloridir. Bu yüzden, özellikle kilo vermek için diyet yaparken ceviz tüketirken dikkatli olmakta ve ölçüyü kaçırmamakta fayda var. Çünkü ceviz, besleyici olmasına besleyicidir ve içindeki yağlar da, çoklu doymamış ve doymamış yağ asitleri gibi, faydalı yağlardır; fakat yine de enerji değeri yüksektir.

En iyisi çiğ ceviz yemektir

Ceviz yerken en iyi seçenek, cevizi çiğ olarak yemektir. İçindeki maddeler ısıya dayanıklı olmadığından, kızartma, kavurma gibi işlemler, cevizin içindeki değerli besinlerin yapısının bozulmasına neden olur. Ayrıca yüksek lif oranı sayesinde tok tutma özelliği olduğundan, diyet yapanlar, ara öğün olarak çiğ ceviz tüketebilirler.

Cevizi suda dinlendirin

İkinci bir yöntem de cevizi suda dinlendirmektir. Geceden suyun içinde dinlenmeye bırakacağınız 3-4 ceviz sabaha kadar içindeki besinlerin bir miktarını suya bırakacaktır. Sabah kahvaltısından önce içeceğiniz bu su, mineral ve özellikle, cevizin içindeki, suda çözülen vitaminler açısından zengin olacaktır. Tadı pek güzel değilse ve cevizi çiğ tüketmek kadar faydalı olmasa bile, kilosu konusunda çok hassas olanlar bu yöntemi de deneyebilirler. Son bir hatırlatma daha; ceviz sıcağı sevmez. Yani cevizi buzdolabında saklamak, besin değerlerini korumak açısından en güvenli yöntemdir.

cocuk-beslenmesi

Sağlıklı beslenme için aşağıdaki haberlerimizin üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Hangi meyve neye iyi gelir?

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Hangi yiyecekler kilo verdirir?

Karpuzun mucize faydaları nelerdir?

Işıltılı bir cilt ve sağlıklı bir vücut için, ceviz yemenin önemini hafife almayın. Unutmayın ki beslenmenizde yapacağınız ufacık değişiklikler, sağlığınız üzerinde göz alıcı sonuçlar verebilir.