dusunceli-kadin

Bazen cesaretimiz kolayca kırılır, başka insanların bizden daha başarılı olduğunu düşünürüz, elimizdeki işi bitirmeden başkasına geçeriz, kilo vermek isteriz ancak diyeti sürdüremeyiz. Peki, bu sorunları kökünden çözmek için neler yapabiliriz? Psikolog David Lieberman’ın tavsiyeleriyle, cesaretimizi güçlendirip hayat kalitemizi yükseltebiliriz.

Şu düşünceler size tanıdık geliyor mu? Bir işi yapmak için çok hevesleniyorum ama tek bir kişi bile bunun iyi bir fikir olmadığını söylediğinde hemen cesaretim kırılıyor. Heyecanla bir projeye veya diyete başlıyorum ama sonuçlar umduğum gibi olmadığında hevesim kaçıyor, yarıda bırakıyorum. Diğer insanlar kadar azimli ve başarılı olmadığımı düşünüyorum. Başladığım işlerin çoğunu bitiremiyorum. Neden cesaretim kolayca kırılıyor?

Psikolog David Lieberman ile anında analiz edelim: Eksik kalmış bir benlik algısı size, egonuzu korumanın benlik imajınızı olumlu yönde geliştirmekten daha önemli olduğunu dayatıyor. Egonuza zarar gelebileceği korkusuyla, başarısından emin olamadığınız hiçbir şey için riske giremiyorsunuz. Neler kazanabileceğinizden daha çok, başarısız olmanız halinde neler kaybedebileceğinizle ilgileniyorsunuz. Bir işin riski ne kadar küçükse o işe başlıyor fakat risk atarsa kaçmak için bir yol arıyorsunuz. Kendinizi daha iyi bir proje için ikna ederek üzerinde çalıştığınız projeleri yarım bırakıyorsunuz. Bir projeden başkasına atladıkça bu kısır döngü devam ediyor. Cesaretinizin kolayca kırılması kilo verme, para biriktime, iş hayatında başarılı olma, kişisel gelişim gibi sizin için önemli durumlara başlayıp yarıda bırakmanıza sebep oluyor.

Hedefe giden yolda enerjiniz uzun sürmüyor. Davranışlarınızın doğruluğundan şüphe edince, kendinizle ilgili şüpheye düşünce hedefinizden uzaklaşıyor; korku ve endişeler içinde boğuluyorsunuz. Dikkatinizi, sonuca veremediğiniz için cesaretiniz kolayca kırılıyor. Zorluklar karşısında hemen vazgeçiyorsunuz. Zorlukları, üstesinden gelinmesi gereken engeller olarak değil, kaçınılması gereken tehlikeler olarak görüyorsunuz. Oysaki, her zorluğun içinde bir fırsat vardır ve insanın büyüyüp gelişmesine yardım eder. Siz, sadece sonucundan emin olduğunuz, zorlanmayacağınız işlere girişiyorsunuz. Daha odunu koymadan sobanın yanmasını istiyorsunuz.

umut-kitap-vardir

Hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur ama siz bunu kabul etmek istemiyorsunuz. Her an, her şey olabilir ve bunu bilmek sizi rahatsız ediyor. Ancak, gerçekleri kabullenmemek onları değiştirmez.

Eğer geçmişte hayal kırıklığına uğramışsanız, sorumluluklarınızı yerine getirmemek için bunu mazeret olarak kullanırsınız. Bir iş için çok enerji harcamazsanız, sonucu hakkında endişelenmezsiniz. Bu durum tıpkı, kumar oynarken 50 lira kaybeden birinin ‘500 lira da kaybedilirdim, şanslıyım!’ deyip kendini kandırmasına benzer.

Psikolog David Lieberman ile sorunu çözelim: Peki, bu durumun üstesinden nasıl gelecek, cesaretinizi nasıl güçlendireceksiniz? Öncelikle, cesaretinizin kolayca kırıldığını ve konuda çalışmaya ihtiyacınız olduğunu kabul etmelisiniz. Bu yüzleşme sayesinde ulaşmak istediğiniz hedeflerinize, hayallerinize doğru emin adımlarla gideceksiniz.

Karşınıza çıkan engelleri güçlendirici unsurlar olarak görün

Karşınıza çıkan engelleri niyetinizi zayıflatmakta değil pekiştirmekte kullanın. Karşılaştığınız engelleri, ardında daima elde etmek istediğiniz bir şey bulunan kapılar olarak değerlendirin. Yani, şu andaki engeli değil onun arkasındaki büyük ödülü görün, ona doğru gidin. Bütün yapmanız gereken doğru anahtarı bulmak ve kendine saygı, mutluluk, başarı ve huzura giden kapıyı açmaktır. YAPABİLİRSİNİZ. Karşınıza engeller çıktığı için memnun olmalısınız, yoksa nasıl gelişebilirdiniz?

Thomas Edison gibi zorluklar karşısında asla yılmayan insanların hayatlarını hatırlayın. Insanların çağlar boyunca baş etmek zorunda kaldıkları güçlüklerin bilincine varmak, kendi zorluklarınıza daha geniş bir çerçeveden bakmanızı ve onları aşmanızı sağlar. Örneğin, eskiden insanlar bilgiye erişebilmek için saatlerce ansiklopedi karıştırmak zorundaydı, şimdi ise saniyeler içinde internetten bilgiye erişebilirsiniz. Eskiden, insanlar soğuk ve konforsuz otobüslerde seyahat ederdi şimdi ise ülkenin her bir yanına uçaklar var.

Eğer bu örnekler size yetmezse, Shakespeare’in şu sözleri size cesaret versin:

[quote_center]“Şüphelerimizdir bize ihanet eden ve sonunda kazançlı çıkacağımız işlere başlamaktan bizi alıkoyan…”[/quote_center]

Belki şunu da eklerdi sözlerine, “… işleri bitirmekten bizi alıkoyan.” Şüphelerinizi silip atın, hayalinize doğru yürüyün.

Küçük başarılarınızın tadını çıkarın

Sizi amacınıza ulaştıracak yol boyunca elde ettiğiniz küçük kazanımların tadını çıkarırken amacınıza da odaklanmış halde kalın. Hayal kırıklığının sizi engellenmesine bir daha izin vermeyin. Tespit edilmeye değer bütün dönüm noktalarını belirleyin ve hedefe giden yolda direnciniz kırılmadığı için kendinizi ödüllendirin. Bu dönüm noktalarını, ana hedefe ulaşırken dilediğinizce kutlamalar yapabileceğiniz küçük festivaller olarak görün. Örneğin, 15 gün boyunca diyetinize sadık kalarak ilerlemişseniz, küçük bir paket bitter çikolata yiyerek veya yeni kilonuza uygun bir kıyafet alarak doğru yolda gittiğiniz için kendinizi kutlayın. Bunu, işle ilgili bir projenizle ilgili ara hedeflerinize varmışsanız, masaj yaptırarak veya açık havada yürüyerek kendinizi ödüllendirin, çünkü bunu hak ediyorsunuz!

kitap-kelebek

Bu yeni alışkanlık, özellikle bir işi bitirmeden diğerine geçmek gibi kötü bir huyunuz varsa, onu değiştirmede yardımcı olacaktır. Her dönüm noktasını, bir sonraki aşamaya geçmeden önce size yenilenme duygusu verecek küçük bir proje olarak değerlendirin. Diyet örneğinden gidecek olursak, toplamda hedefiniz 20 kilo vermekse, bunu 5 kiloluk dönüm noktalarına ayırın. İlk olarak hedefiniz birinci 5 kiloyu vermek olsun, tamamladıktan sonra bir kutlama yapın: Masaj, yeni kıyafet, küçük paket çikolata, hamam keyfi gibi… Şimdi yola yeniden koyulun ve ikinci 5 kiloyu verin. Bu sizin cesaretinizi ve disiplininizi güçlendirecektir. Unutmayın: Hiçbir insan, annesinin karnında disiplin ve cesur doğmaz; kendini eğiterek, tekrar ederek disiplin kazanır. Yani, üzerinizde çalışırsanız siz de yapabilirsiniz.

Kendinize anne babalık yapın

Kişisel gelişim, insanın kendine anne-babalık yapmasını sağlar. Üstelik, çocukluğunuzda ailenizden yeterli ilgi ve bakımı alamadığınızı düşünüyorsanız, kişisel gelişim kitapları ve makaleleri eksik kalan yönlerinizi tamamlamak için size yardım edecektir. Biz, ‘Yüksek Topuklar’ olarak özel haberlerimizle her zaman yanınızdayız, aşağıdaki linke tıklayıp size yardımcı olacak tavsiyeleri okuyabilirsiniz.

En iyi kişisel gelişim tavsiyeleri için buraya tıklayınız

Bu makale, David Lieberman’ın ‘Anında Analiz’ kitabından derlenmiştir.