cay-keyfi

Kahvaltıda, yemeklerden sonra, arkadaş buluşmalarında öncelikle içecek tercihimiz çaydır. Severiz ince belli bardaktan yudum yudum çay içmeyi… Bunun bir sebebi olmalı, öyle değil mi? ‘Yüksek Topuklar’ olarak çayın mucize faydalarını araştırdık, sizlerle paylaşıyoruz!

Kansere karşı koruyucudur

Antioksidanlar: Çayın içindeki antioksidanlar, vücudumuzu yaşlanma ve çevre kirliliği gibi etkenler yüzünden oluşan zararlara karşı korumaya yardımcı olur.

Daha az kafein içerir

Kahveye göre daha az kafein içerir: Çayın içindeki tein adlı madde, kahvenin içindeki kafein adlı maddeyle aynı etkileri gösterir. Fakat çayın işlenişi sırasında bu madde oldukça azalır. Böylece fazla kafein tüketmekten oluşan olumsuz etkilere maruz kalmanız daha zor olur.

Çay kalp krizinden korur

Kalp krizi riskini düşürür: Düzenli olarak çay tüketmek, damar sisteminin temizlenmesini sağlar. Hollanda’da yapılan ve 5 yıldan uzun süren bir araştırmada, düzenli olarak çay içenlerin kalp krizi geçirme riskinin, içmeyenlere kıyasla çok daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Çay kemikleri güçlendirir

Kemikleri güçlendirir: Uzmanlar, çayın kemikleri güçlendirici etkisi olduğunu düşünmektedir. Yapılan bir araştırmada, düzenli çay içenlerin yaşı, sigara tiryakiliği, kilo fazlası gibi etkenler dikkate alındığında bile, içmeyenlere göre daha güçlü kemiklere sahip olduğu belirlenmiştir. Özellikle kadınların menopoz dönemindeki kemik erimesine karşı iyi bir önlem olabilir.

Çay ağız sağlığını korur

Ağız sağlığını korumaya yardımcı olur: Çayın içindeki bazı maddelerin anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde diş sağlığını korumaya da destek olur. Tabiî ki çayı şekersiz içmek şartıyla.

Şimdi, ince belli bir bardakta çayınızı içip keyif yapın 🙂