hersaateayricay-1Biz millet olarak kahveyi daha az tüketiriz ama çay geleneksel içeceğimizdir. Ancak çayın da günümüzde pek çok çeşidi olduğunu biliyorsunuz. Peki, hangi ruh hali ve zamanda hangi çayı içmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Tarihin en eski içeceği olan çay, sizin yaşamınızın da bir parçasıysa, öncelikle poşetli çaylardan kurtulup, kendinize süzgeçli bir çaydanlık veya bir porsiyonluk çay süzgeçlerinden alın. Çay demleme ritüelini uzun uzun yaşamaya çoğumuzun vakti yok ancak demlenmesi için kısa zaman gereken çaylara bile, çok kıymetli bir hediye gibi davranırsanız, o yumuşak dokuyu ve tadı hissetmeye başlarsınız. Ve şimdi çay zamanı…

Sabah enerjisi ve güne uyanmak

Sabah uyandığınızda vücudunuzu güne hazırlayacak ve sizi içeriğindeki kafein ile enerji dolduracak olan çay, siyah çaydır. Bizim yüzyıllardır süregelen alışkanlığımız olan siyah çay, sabah kahvaltısı için en doğru seçimdir. Hatta sabah kahvesinden daha çok etkisi olduğunu söylemek mümkün!

GRİBE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYI TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Gün ortası

Tam gün ortasındaki yoğu n toplantı trafiğine uygun olan seçenek yeşil çaydır. Bu çay Çin kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır ve yüzyıllardır, o halkın geleneksel içeceği olmuştur. İçeriğindeki antioksidan sebebiyle, sağlıklı bir alternatiftir. Yeşil çay da kafein içerir ancak kahve gibi sizi gerginleştirmez. Ancak uzun süre kaynar suyun içinde tutmak veya porsiyonu fazla kaçırmak, çayın acılaşmasına neden olur. Bu yüzden en doğru biçimde demlenmesi gerekir.

hersaateayricay-2

Öğleden sonra

Günün rehaveti üstünüze çöktüğünde, size ufak bir destek verecek olan çay, beyaz çaydır. Onun tadını ve etkisini bilenler, günün geri kalanı için ona güvenirler. Diğer türlerine oranla daha az işlenmiş olan bu çay, kafein içeriği açısından en yüksek olan çaydır. Antioksidan oluşu ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi de cabası.

Akşam veya gece

Bitkisel çaylar, gece için en iyi seçeneklerdir ancak içeriğinde kafein olmayan bitki çaylarını tercih edin. Kafeinsiz çaylar, stresli bir günün ardından sizi rahatlatacak ve güzel bir uyku uyumanıza olanak sağlayacaktır. Özellikle papatya, lavanta gibi seçenekler, bedeninizi gevşeterek, size rahatlık getirebilir. Gül yaprakları ve yaseminle aromalanmış çayları da tercih edebilirsiniz.

STRESTEN KURTARACAK 7 HARİKA ÇAY TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!