Hamilelik veya kilo almaya bağlı oluşan çatlak tedavisi için doğal yöntemler rehberi hazırladık. Düzenli uygulamayla çatlak görünümünde gözle görülür iyileşme sağlayacaksınız. İhtiyaç duyduğunuz malzemeleri aktar veya güzellik marketlerinden alabilirsiniz.

Çatlak gideren havuç maskesi

İçeriğindeki beta karotenle cildin onarılması ve yenilenmesini sağlayan havuçla, çatlakları gideren havuç maskesi hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız kadar havucu haşlayıp püre haline getirin ve içerisine bir yemek kaşığı tatlı badem yağı ekleyip karıştırın. Çatlak olan bölgelere masaj yaparak sürün ve streç filmle sarıp bir saat bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu maske, çatlak iyileştirmeye ek olarak selülit giderici etkiye sahiptir.

Çatlak tedavisi için kakao yağı maskesi

Aktardan alabileceğiniz katı kakao yağını benmari usulü yani kaynar su dolu bir tencerenin üzerine daha küçük bir tencere koyarak eritin. Kakao yağı hemen eriyecektir, yanmamasına dikkat edin. Eriyen yağı vücut ısısına gelene kadar bekletin. Eriyen kakao yağını çatlak olan bölgelere masaj yaparak yedirin. Kısa bir süre yağın cilt tarafından emilmesi için bekleyin. Bölgenin türüne göre streç filme sarın ya da pamuklu, dar bir eşofman takımı giyin. En az 2 saat bekletin. Ardından ılık suyla duş alabilirsiniz.

Çatlakları iyileştiren pancar maskesi

İhtiyacınız kadar pancar, havuç ve şeftali kabuklarını mutfak robotundan geçirip püre haline getirin ve sorunlu bölgelere masaj yaparak yedirin. Streç filmle sarıp bir saat bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Kırmızı pancarı büyük marketlerin dolap reyonunda vakumlanmış olarak bulabilirsiniz.

Nemlendiren avokado maskesi

1 adet olgun avokadoyu çatalla ezip püre haline getirip içerisine bir yemek kaşığı süzme bal ve bir limonun suyunu ekleyip karıştırın. Sorunlu bölgelere masaj yaparak yedirin. Streç filmle sarıp bir saat bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu maskeleri her gün uygulamanız, daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Çatlak oluşumunu önlemek için;

  • Çatlak oluşumunu önlemek için cildinizi nemlendirmek önemlidir. Bunun için günde 2 litre su içmelisiniz.
  • Her banyo sonrasında cildiniz hafif ıslakken bebe yağıyla masaj yaparak nemlendirebilirsiniz ve bu sayede çatlamasını önlersiniz.
  • Şekerli, tatlı, tuzlu yiyecekler kilo almanıza ve derinizin gerilip yırtılmasına sebep olur; bu yiyeceklerden uzak kalın.

Çatlak tedavisi için doğal yöntemler her gün uyguladığında mucize sonuçlar verir.