hayatvuracaksenkalakcaksinnKolay geçmiyor ömür dediğin. Kim bilir kaç darbenin izidir gözün kenarında toplanan çizgiler? Her yaşam bir öykü olabilir, biraz akıllıysa senaryoyu yazan.

Öyle basit değil yaşamak! Her şeyden önce bir amacın olacak. Avarelikse, o da kabulüm çünkü avare olmak zor iştir.

Hep koşturmayla geçecek günlerin. Bazen birbirini o kadar takip eden, o kadar sıradan zamanlar geçireceksin ki; tarihin karışacak. Hangi güne uyandığını hatırlayamayacaksın, Salı zannettiğin aslında Perşembe olacak. O zaman anlayacaksın ki, kendini tekrar ediyorsun!

Aklının zilleri çalacak! Diyeceksin ki, neden durduğum yerde dönüyorum koşmak varken? Boşa geçirilen bir ömrün ardından öylece durup baktığını anlayacaksın. Anlamazsan ne olur? Hiç! Sen hep Perşembe günlerini Salı zannedersin. Kağıt üstüne atılmış tarih hatasından başka hiçbir şey sana yanlış gelmez.

Mutlaka bir amacın olacak ama saçmalamayacaksın. Lotodan para beklemek amaç değildir. Yürünecek bir yolun olacak. Sırt üstü yatarak yaşamanın büyüsüne kanmayacaksın çünkü hiç öyle bir hayatın olmayacak.
Bir inancın olacak! İçi boş küfe gibi hayatın kıyısında durmayacaksın. Muhteşem bir sesin olduğuna, Picasso gibi resim yaptığına, en iyi ebeveyn olduğuna veya canın neye istiyorsa ona inanacaksın. Öyle kuru inanç işe yaramayacağı için, direnecek ve çalışacaksın. Kendini yetiştireceksin, azimli olacaksın.

Yan komşunla, iş arkadaşınla, beğendiğin kişinin sevgilisiyle yarışmayı bırakacaksın. Kendinle olacak savaşın, kendini geçmeye uğraşacaksın. Aklının güzelliğine takacaksın kafayı, burnuna değil. İçindeki boşlukları, güvensizliğini neşterle dolduramayacağını anlayacaksın.

hayatvuracaksenkalakcaksinn2Ailene ve dostlarına; seni üzen, sevgili olduğunu sandığın, acı veren tiplerden daha çok zaman ayıracaksın. Ayıracaksın çünkü gerçekten sevildiğini hissettiğin yer onların yanı olacak. Gazete, kitap okuyacaksın. Dünyayı, ülkeni, çevreni bileceksin. Kendini ne pahasına olursa olsun geliştireceksin.

Konuşmadan ve yapmadan önce mutlaka düşüneceksin. Enerjini, zamanını ve paranı sömürenlerden uzak duracaksın. Gerçek sevgiyi arayacaksın. Ararken mutlaka yanılacak, kırılacaksın. Yanlışlarınla öğreneceksin. Her önüne gelene salya sümük aşık olmayacaksın. Mantığını ve sağduyunu elden bırakmayacaksın.

Bunların hiçbiri kolay olmayacak. Avuçların kanayacak, kolların çizilecek, gözlerin dolacak. Hayat sana vuracak, sen ayağa kalkacaksın. Bir daha vuracak, bir daha kalkacaksın. Yığılmayacaksın, yıkılmayacaksın! Kendine, ideallerine, sözlerine sahip çıkacaksın. Arkasında duracaksın hayallerinin. Ne kadar çelme taksa da hayat sana, kalkacaksın!

Çünkü yaşamanın tadına ancak o zaman varacaksın…

Candan Ünal
Yazar & İlişki Danışmanı
candan.unal@yuksektopuklar.net
Twitter: @candanunal
Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

CANDAN ÜNAL’IN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!