Havalar soğuyup enerjimiz düşerken, bizi yeniden hareket geçirip enerji vereceğine inandığım Cancun gezi yazısını ve fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım, Cancun’da olduğunuzu ve yazının sonunda tatil yapmış kadar dinlenmiş hissedersiniz…

 

 

Cancun’a Nasıl Gidebilirim?

 

Öncelikle Cancun’a gitmek için en iyi bildiğim konuyu yazayım: ben, Cancun’a New York üzerinden geldim. Amerika vizeniz varsa; Meksika vizesi almanıza gerek yok. Ülke girişlerinde Amerika vizenizi göstermeniz yeterli oluyor. New York – Cancun arası uçakla yaklaşık 5 saat sürüyor.

 

Türkiye’den yola çıkıp direkt Meksika Cancun’a gidecekseniz ve Amerika vizeniz yoksa mutlaka Meksika vizesi almanız gerekiyor. Türkiye’den Cancun’a direkt uçuş yok, aktarma yapmak gerekiyor. Uçak yolculuğu yaklaşık 15 saat sürüyor. Gözünüz korkmasın! Buraya geldiğiniz an “oh be dünya varmış!” diyeceğinizi garanti ediyorum.

 

cancun

 

Uçak Biletleri Ne Kadar?

 

2011 Ağustos ayı için New York – Cancun arası uçak bileti kişi başı yaklaşık 500 dolardı. Bileti erken almak fiyatın düşmesini sağlayabilir. Tabii en güncel bilgi hava yolu şirketlerinden alınır. Türkiye’den gitmediğim için Türkiye – Cancun uçak bileti fiyatlarını bilmiyorum. Bu noktada da hava yolu şirketi ile görüşmek uygun olacaktır.

 

cancun-gezi-foto12

 

 

 

cancun-gezi-foto5

 

Uçak Yolculuğu Nasıl Geçiyor?

 

Çok üşüyenler bu kısmı okumadan geçmesin! Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi hava yolu firmasını tercih ederseniz edin; uçaklarda, klima aşırı derecede çalışıyor ve soğuk…  Tamam, bazı firmalar battaniye gibi bir şey veriyor ama benim gibi çok üşüyenleri yeterince ısıtmıyor. Yolculuğunuzun zehir olmasını istemiyorsanız; kendinize büyük bir sırt çantası ayarlayın. İçine kazak, ceket koyun. Ayaklarınızda mutlaka kapalı ayakkabı olsun ve pantolon giyin.

 

Herhangi bir uçaktaki hava durumunu hallettik şimdi Cancun kısmı var. Bu iyiliğimi unutmayın, size harika bir ipucu veriyorum!  Hani az önce büyük sırt çantası dedim ya o çantanın içine ince bir elbise, terlik, tişört gibi yazlık kıyafetler koyun. Çünkü Cancun hava alanından dışarıya adım attığınız anda kavurucu bir sıcak yüzünüzü yakıp geçiyor yok yok geçmiyor orada kalıyor acayip terletiyor! Hava alanının kapısından çıkınca sağ ya da sol tarafta tuvaletleri göreceksiniz. Hemen gidip orada üstünüzü değiştirin yoksa başka türlü Cancun sıcağına dayanamazsınız!

 

cancun

Cancun Pahalı mı, Ucuz mu?

 

Tam Türk ağzı olacak ama vallahi ne söylesem yalan! Kimine göre ucuz kimine göre pahalı olabilir ama yine de bir kaç örnek vereyim fikriniz olsun: Fajitas 15 dolar, bira 2 dolar, kahve 2 dolar, su: 4 dolar civarında.

 

Meksika’nın Para Birimi Nedir?

 

Meksika’nın para birimi pezo ve pezonun simgesi Amerikan dolarına benziyor. Adisyonlarda bol sıfırlı rakamlar görürseniz korkmayın! Pezo; Amerikan dolarının on birde, birine denk geliyor. Yani kahve alacaksanız ve fiyatını 20 pezo olarak gördünüz siz onu yaklaşık 2 Amerika doları olarak kabul edin.

 

Söz paradan açılmışken, biliyorsunuz; paran yoksa adam değilsin! Şaka şaka! Burada harcama yaparken mutlaka pezo kullanmanıza gerek yok. Pekâlâ, Amerikan doları ya da Euro ile işinizi görebilirsiniz. Kredi kartı kullanmak da avantajlı olur. Gitmeden önce kredi kartınızı yurt dışı kullanımına açtırmayı unutmayın.

 

Cancun

 

Hangi Dili Konuşalım?

 

Meksika’nın resmi dili İspanyolca, Amerika yakınlarında olduğu için İngilizce de konuşuluyor ama otellerde çalışanlar dışında çok fazla İngilizce bilen yok, çat pat kelimelerle iletişim kuruluyor. İspanyolca biliyorsanız ne ala! Hadi bir kıyağım olsun, size İspanyolca bir iki kelime öğreteyim. Teşekkür ederim: Gıraysas! Merhaba: Ola! Eh benden bu kadar ne de olsa İspanyolca kursu vermiyorum.

 

Cancun Gezisinin Devamı Yarın! Yüksek Topuklar’ı Takipte Kalın!

 

 

Arzu Karabulut
Yüksek Topuklar