basarili-is-kadini

Çalışan kadınlar nasıl kilo verebilir?

İş yoğunluğu nedeniyle kilo alıyorsanız, zayıflamanızı sağlayacak uzman tavsiyelerimiz var! “Yüksek Topuklar” kadın sitesi olarak Beslenme Uzmanı Serap Güzel ile görüşüp, “Çalışan kadınlar nasıl kilo verebilir?” diye sorduk; harika cevapları sizlerle paylaşıyoruz!

  • Çalışan kadınlar öncelikle neye dikkat etmelidir?

Ülkemizde özellikle kahvaltı çoğu zaman atlanan veya hızla atıştırılan yiyeceklerden oluşur. Kahvaltı güne iyi başlamamızı sağlayan, metabolizmamızı çalıştıran ve şişmanlamaktan koruyan en önemli öğündür. Mutlaka protein, lifli karbonhidrat ve mümkünse vitamin mineral alacağınız sağlıklı bir kahvaltı olmalıdır.

  • Kahvaltıda en büyük hata nedir?

Poğaça, açma, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı hem doğru değildir hem de kilo almaya sebep olur. Bu yüzden, benim gibi çalışan kadınlara evde kahvaltı yapmalarını öneriyorum. Peynirle yapılan bir sandviç ve yanına bir meyve almak daha dengeli bir kahvaltı seçeneğidir.

  • Çalışan kadınların zayıflamada zorlayan nedir?

Günümüzde çalışma hayatı, genelde masa başında, kişilerin hareketini azaltan, ulaşımda ise daha çok araç kullanılan ve yürüyüşün az olduğu pasif bir hale dönmüştür. Çalışanların aktivitelerinin azalması kilo problemlerini de arttırır. Buna stres faktörünü de eklersek zamanla hem bedensel hem zihinsel sağlık problemleri görülebilir. Bu nedenle beslenmeniz ne kadar sağlıklı olursa çalışma hayatının olumsuz etkilerini bir nebze de olsa azaltabiliriz.

yogurt-kuru-kadin

  • Peki, çalışanlar kadınlar bu konuda ne yapabilir?

Bunun için fast-food tarzı yiyeceklerden, kızartılmış, hamurlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Daha çok ızgara tarzında, sebze ve salataya ağırlık verdiğiniz mönüler tercik edilmelidir. Beyaz ekmek yerine lifli ekmek (çavdar, tam buğday, kepekli vb.) tüketmek, daha az tuz kullanmak ve yemekte gazlı asitli içecekler tüketimi yerine su, soda veya ayran içmek sağlığınızı uzun dönemde etkileyecek önemli alışkanlıklardır.

  • Ofiste kilo vermenin en iyi yöntemi nedir?

Gün içinde sağlıksız atıştırmaları önlemek ve yerine daha sağlıklı olanları seçmek yine beslenme kalitenizi etkileyecek önemli adımlardır. Bu sayede çalışan kadınlar hem işte performansını artırır hem de kolaylıkla kilo verebilir. Akşamüstü gelen açlık hissine karşı doyurucu ara öğünler yapabilirler.

  • Çalışan kadınlar için ara öğünler nelerdir?

Günlük vitamin mineral ihtiyacınızı tamamlamak için 3-4 porsiyon meyve tüketmek gereklidir. Çalışırken yanınıza taze ve kuru meyve, küçük hazırlanmış sandviçler, taze ceviz, badem, fındık uygun olur. Ayrıca, tek porsiyonluk süt veya yoğurtlar da çalışan kadınların ofiste rahatlıkla yiyebileceği ara öğünlerdir. Ara öğünde bir tatlı kaşığı goji berry üzümü ile bir bardak bitki çayı içebilirler.

  • İş yemekleri ve özel davetlerde ne yapmak gerekir?

Öğle ve akşam ana öğünlerdeki enerjiyi (kaloriyi) dengelemek yine sağlığınızı ve ideal kilonuzu koruyacak bir yöntemdir. Eğer akşam yemeği için bir yere davetliyseniz, özel bir yemek varsa öğle yemeklerinizi daha hafif geçirmelisiniz. Böylece hem gün içindeki kalori alımınızı dengelemiş olursunuz hem de varsa sindirim şikayetlerinizi (reflü, gastrit, gaz, şişkinlik vb.) azaltırsınız.

Çalışan arkadaşlarınıza yardımcı olmak için lütfen bu tavsiyeleri Facebook sayfanızda paylaşın. Ne kadar çok insana ulaşırsa, o kadar çok faydası dokunur. Teşekkürler!