Çalışan kadınların en büyük sıkıntılarından biri eve döndüklerinde karşılaştıkları işlerdir. Gün boyu işlerinde fazlasıyla yorulan kadınlar bu yorgunluğun üstüne bir de mutfağa girip yemek yapmak durumunda kalırlar. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere vereceğimiz pratik önerilerle mutfakta geçirdiğiniz zamanı azaltabilirsiniz.

Mutfakta pratik çözümler

Mutfakta pratik olmak, daha kısa sürede daha güzel işler yapmak kadınlar için çok önemlidir. Ayrıntılara çok fazla takılmadan mutfak işlerinizi kolaylaştırmak istiyorsanız bu haberimiz tam size göre! Pratik önerileri uygulayarak, işten eve döndüğünüzde tüm akşamı mutfakta geçirmek yerine ailenizle dinlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Ana yemeğinizin yanına salata yapmak bazen çok zor gelebilir. Boş bir vaktinizde pazardan aldığınız yeşil sebzeleri yıkayın ve sularını süzdürün. Sularını iyice çekmesi için aralarına kağıt havlular koyun. Hava almayan kapaklı bir kaba yerleştirin. Salata yapacağınız zaman yıkanmış ve tazeliğini koruyan malzemeleriniz hazır olacak.
 • Yemeklerden sonra ara öğün olarak meyve yemek istiyorsunuz fakat her seferinde üşeniyorsunuz. O halde vaktiniz olduğunda meyve salataları hazırlayarak hava almayan kaplarda muhafaza edebilirsiniz.
 • Gelelim baklagillere… Pişme süreleri uzun olduğu için eve dönünce vaktinizi onlara harcamak istemiyorsanız harika bir önerimiz var. Hafta sonunuzun az bir kısmını baklagilleri pişirmek için ayırın. Çok yumuşatmadan pişirdiğiniz nohut, mercimek, börülce gibi baklagilleri tek öğüne yetecek şekilde poşetlere koyun ve buzluğa yerleştirin.
 • Domates yemeklerin olmazsa olmazlarından biridir. Yemeğe renk ve lezzet verir. Siz her seferinde domates doğramaktan veya rendelemekten sıkıldıysanız önceden hazırlayıp, poşetleyerek buzluğa atabilirsiniz. Mevsiminde hazırlanan domatesler için de domatesleri yazın sonlarına doğru kaynatıp soğumadan kavanozlara doldurabilirsiniz.
 • Yemeklerinize kıyma eklemek istiyorsanız kıymayı önceden yağda kavurun. Soğuduktan sonra poşetlere doldurarak buzluğa atın. Böylece kıymalı bir yemek yapmak için uzun saatler harcamamış olursunuz.
 • Çocuklarınızın canı anne köftesi istediğinde çok kolay bir şekilde leziz köftelerinizden hazırlayabilirsiniz. Hafta sonu yoğurdunuz köfteleri porsiyonlara ayırarak poşetleyin ve buzluğa koyun. Bu yöntem sizin kurtarıcınız olabilir.
 • İşten yorgun gelmenize rağmen bazen misafir ağırlamak zorunda kalabilirsiniz. Yine kurtarıcı bir yöntem daha! Önceden hazırlayıp buzluğa attığınız hamur işleri, kurabiyeler çok kısa sürede pişerek işinizi kolaylaştıracaklardır.
 • Çorba, pratik ve sağlıklı yiyeceklerden biridir. Çorbanızda hazır et veya tavuk suyu kullanmak yerine gerçeğini tercih ediyorsanız, haşladığınız etin veya tavuğun suyunu buz kalıplarına koyarak dondurabilirsiniz. Daha lezzetli ve sağlıklı çorbalar için harika bir yöntem olacaktır.
 • Sarımsak, yemeklere harika bir tat verir ve çok faydalıdır. Ancak siz her seferinde sarımsak soymaktan hoşlanmıyorsanız, bu işten tek seferde kurtulabilirsiniz. Önceden soyduğunuz sarımsakları sirkeli su veya zeytinyağı dolu bir kavanoza yerleştirerek ağzını kapatın.
 • Sabah kahvaltısı için kendinize tost hazırlamaya üşeniyorsanız, önceden hazırladığınız tostları pişirmeden buzluğa atabilirsiniz. Yemek istediğinizde hemen tost makinesine yerleştirip pişirmek çok vaktinizi almayacaktır.
 • Kış aylarında yaz meyvelerini kullanmak istiyorsanız poşetlere doldurup buzluğa atabilirsiniz.
 • Meyvelerde olduğu gibi yaz sebzelerini de hafifçe pişirerek poşetlere ayırın ve buzluğa atın. Örneğin, taze fasulyeyi soğan ve domatesle birazcık kavurarak soğuduktan sonra buzluğa atın. Kışın canınız istediğinde kıyma veya etle leziz bir yemek yapabilirsiniz.
 • Çiğken buzluğa atılan sebzeler besin değerlerini kaybederler. Bu nedenle biraz pişirip soğuttuktan sonra dondurmayı tercih edin.
 • Yemeklere lezzet veren soğanı doğramak bazen bir işkenceye dönüşebilir. Ancak soğanı önceden hazırlayıp buzdolabında bekletmek, soğanın acılaşmasına ve sulanmasına neden olur. Bu yüzden soğanı buzdolabında uzun süre bekletmeden kullanmaya özen gösterin.

Çalışan kadınlar için pratik mutfak önerileri sunduk. İşten yorgun argın geldikten sonra mutfakta fazla zaman harcamak istemiyorsanız bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.