armut-meyve-kiraz

Çabuk zayıflatan meyveler

Diyet yaparken meyve yiyebilirsiniz, vücudunuzun tatlı, enerji ve vitamin ihtiyacını karşılar. Ancak, meyve yerken türüne ve miktarına dikkat etmelisiniz. Uzman Doktor Ayşe Sokullu, çabuk zayıflatan meyveleri ve faydalarını açıklıyor, merakla okuyacaksınız. Başlarken önemli uyarı: En faydalı besini bile gerektiğinden fazla tüketirseniz kilo alabilirsiniz, dengeli tüketmek zorundasınız.

  • Kayısı kabızlığı giderip zayıflatıyor

En çok besin lifi içeren meyveler arasında yer alan kayısı kemikler için önemli kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır mineralleri bakımından zengindir. 1 adet kayısı günlük potasyum ihtiyacının %3’ünü karşılar. Demir içeren meyve ve sebzeler arasında ilk sıralarda yer alan kuru kayısının 100 gramı 6 mg demir içerir ve bu miktar günlük ihtiyacın %35’ine denk gelir.

Kayısının şeker oranı yüksek olduğu için günde 3-4 adet yiyebilirsiniz.

Yüksek Topuklar Öneriyor: Hızlı bir kahvaltı için kayısıları doğrayıp yoğurt, tarçın ve yulaf ezmesiyle karıştırıp yiyin.

  • Kiraz ödem söktürüyor

Antioksidan açısından zengin kiraz, pek çok organı hücre kasına karşı korur. Buna ek olarak tam bir vitamin ve mineral deposu olan kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller bakımından çok iyi bir kaynak. Son zamanlarda kirazda uykusuzluğa iyi gelen melatonin hormonu olduğu da saptanmıştır ve uykuya geçmekte zorlanan 4 yaş üstü çocuklara yatmadan önce kiraz verilmesi uykuya geçişi hızlandırabilir.

Kirazın şeker oranı düşüktür, her gün bir kase yiyebilirsiniz.

Yüksek Topuklar öneriyor: Saplarını sakın atmayın çünkü kiraz sapı ödem söktürmeye yardımcıdır.

kiraz30-03

  • Şeftalinin kalorisi düşüktür

Yaz günlerinin en güzel meyvelerinden biri şeftalidir. Şeftali en iyi zamanı hazirandan ağustosa kadardır. Kalorisi düşüktür, yağ içermez ve buna karşın pek çok besleyici madde içerir.

Tam 10 farklı vitamin içeren şeftalinin içindeki A vitamini sağlıklı gözler için faydalıdır. Vücudu toksinden arındıran C vitamini ile önemli antioksidanlardan biri olan klorojenerik asit içeriyor.

Günde 1-2 adet kahvaltı veya gündüz ara öğünlerinde orta boy şeftali yemek, hem kilo vermenize yardımcı olur hem vücudun tatlı ve vitamin ihtiyacını karşılar.

Yüksek Topuklar Öneriyor: Şeftalili detoks suyunu denediniz mi? Hem çok lezzetli hem kilo verdiriyor!

Detoks suyu tarifi için BURAYA TIKLAYIN
  • Erik tatlı isteğini kesiyor

Pek çok insanın kilo almasındaki en büyük neden yağlı, şekerli tatlıları sık sık yemesidir. Ancak, doğal besinlerle bu sorunu çözebilirsiniz. Erikler de dengeli besin öğesi içerikleri, zengin lif yapıları ile bebek beslenmesinde ek gıdalara başlanırken ilk tercihler arasında yer alır. Şeker ve yağdan zengin değildir, sodyum bulunmaz. Kabızlık sorununun çözümüne yardımcıdır.

  • Hangi meyveler bağırsaklara iyi gelir?

Kabızlığı olanlara kayısı, erik ve armut faydalıdır. Bu meyvelerin püresini bol suyla tüketen çocukların kabızlıktan korunması mümkündür. Özellikle meyvenin tüketiminden sonra su içilmesi, meyvenin lifinden faydalanılmasını sağlarken kabızlığı çözmede de yardımcı olur.

  • İshale hangi meyve iyi gelir?

İshalde muz özellikle hem kaybedilen potasyumu yerine koyar hem de ishali azaltır.

Çabuk zayıflatan meyveler sağlıkla kilo vermenize yardımcı olur.

yagyakan