Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa ve hemen hemen her gün yıkamak zorunda kalıyorsanız, size sunduğumuz doğal çözümlerden faydalanabilirsiniz. Dış etkenler veya saç tipi nedeniyle çabuk yağlanan saçlar, kötü bir görünüm yaratır ve canınızı sıkabilir. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere çabuk yağlanan saçlar için bitkisel çözümler sunuyoruz.

Saçlar neden çabuk yağlanır?

Saç derisinde oluşan yağ, saçları besler ve korur. Ancak, yağlı saçlardaki aşırı sebum üretimi saçları ağırlaştırır ve zayıf bir görünüme yol açar. Saçlarınızda kepek problemi de varsa, sebum ile birleşen kepek, saç derinizde bir tabaka oluşturarak nefes almasını engeller. Bu nedenle, saçlar incelmeye ve dökülmeye başlar. Saçların çabuk yağlanması kalıtımsal bir özellik olabilir. Bunun dışındaki bazı etkenler de saçların hızlı bir şekilde yağlanmasına neden olur. İşte o etkenlerden bazıları…

  • Hormonal düzensizlikler
  • Saça çok sık dokunma
  • Saçı çok sık yıkama
  • Aşırı stres
  • Yağlı yiyecekler tüketme
  • Fazla saç kremi kullanma
  • Saçları çok tarama
  • Saç fırçasının kirli olması
  • Yanlış ürünler kullanma

Yağlı saçlar için evde bakım önerileri

Elma sirkesi ile saç bakımı

Elma sirkesi, saç için çok faydalıdır. Yağlanmayı geciktirmenin yanı sıra, kepek sorununu gidermeye yardımcı olur. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra, durulama suyunun içine 4-5 kaşık elma sirkesi ilave edin. Bu karışımla saçlarınızı durulayın ve 5 dakika kadar bekleyin. Son olarak, duru suyla saçlarınızı elma sirkeli sudan arındırın. Bu işlemi, haftada en az 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.

Yağlı saçlar için aloe vera jeli

Cilt ve saç bakımı için mucizevi bitki olan aloe veranın jeli, yağlı saçlar için faydalanabileceğiniz doğal çözümlerdendir. Aloe vera özlü şampuanlar kullanabilir veya aloe vera jelini şampuanınıza karıştırabilirsiniz. Orta boyda şampuanın içine, 1 tatlı kaşığı limon suyunu ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jelini ekleyin. Saç derinize bu karışımı uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Daha sonra ılık veya soğuk su ile durulayın. Bu işlemi, her banyoda tekrarlayabilirsiniz.

                                                                            Aloe vera ile saçlarınıza düzenli olarak bakım yapabilirsiniz!

Yumurta sarısı ile aşırı yağlanmaya son!

Yumurta sarısı, saçlardaki aşırı yağlanmayı önlemek için etkili bir yöntemdir. 2 yumurtanın sarısını ayırın ve iyice karıştırın. Karıştırırken içine 3-4 damla limon ilave edin. Islak saçlarınıza, karışımı sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra, saçlarınızı güzelce durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayarak, çabuk yağlanma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Karbonatlı su ile yağlanmayı önleyin!

Karbonat saçtaki yağı emer ve alkali özelliğe sahiptir. Bu sayede, saç derisindeki pH seviyesini dengeler ve aşırı yağlanmanın önüne geçer. 3 ölçek suya 1 ölçek karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, önceden ıslattığınız nemli saçlarınıza uygulayın ve yedirin. Dilerseniz, sprey şişesine aktarıp kolayca saçlarınıza sıkabilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu işlemi, haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Limon ve bal maskesi ile saç bakımı

Limon, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Saç derisindeki problemleri gidermeye yardımcı olur. Asidik yapısı, pH dengesini düzenler. 2 bardak suya 2 limonun suyunun ekleyin. 3 kaşık da bal ekledikten sonra iyice karıştırın. Karışımı, saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Son olarak ılık suyla saçlarınızı durulayın. Bu işlemi de haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Siyah çay ile gözenekleri sıkılaştırın!

Siyah çay içeriği sayesinde, saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırır ve aşırı yağlanmayı azaltır. Bir bardak su ve 2 yemek kaşığı siyah çayı kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve soğumasını bekleyin. Ilık hale gelince saç diplerinize uygulayın. Yaklaşık 5 dakika bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Bu yöntemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Çabuk yağlanan saçlar için muz ve bal maskesi

Saç kremleri saçları ağırlaştırır ve çabuk yağlanmaya neden olur. Muz ve balla doğal bir saç kremi hazırlayabilir ve yağlanmayı azaltabilirsiniz. 1 adet muzu püre haline getirin. İçerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edin ve iyice karıştırın. Saç diplerine ve uçlarına sürün. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Çabuk yağlanan saçlar için bitkisel çözümleri öğrendiniz. Etkili sonuçlar almak için, sizlere sunduğumuz yöntemleri düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederiz. Evde saç bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

En etkili 8 saç bakım yağı

Saç dökülmesine evde çözüm önerileri

Saçlarınızı doğal yollarla uzatın!